VITAMÍN C – AKÁ JE PRAVDA

Image may contain: text that says "VITAMÍN c Prírodny alebo umely?? Mnoho l'udí pravdu nepozná."
VITAMÍN C – AKÁ JE PRAVDA???
V minulosti som spracoval článok o vitamíne C a jeho účinku. Nakoľko je dnes éra „vírusov“ a ľudia majú obrovský zvyk kupovať rôzne pilulky s vitamínom C, veriac, že z nich majú úžitok a ochranu pred infekciami. Preto Vám prinášam tento článok, v ktorom je obsiahnutá skutočná pravda o jeho efektivite. Príroda je veľmi dokonalá a vytvorila určité systémy, ako sa má prírodný vitamín C efektívne vstrebať a využiť v prospech organizmu. Tak poďme na to:
Vitamín C z prírodného zdroja, predstavuje komplexnú a dôležitú organickú zlúčeninu pre naše telo. Skladá sa zo stoviek rôznych zložiek, ktoré v organizme pôsobia vysoko efektívne a hlavne synergicky. Skladá sa z enzýmov, koenzýmov, minerálov a kofaktorov, ktoré vytvárajú požadované účinky pre náš organizmus a naše bunky. Vďaka svojmu prírodnému zdroju a vynikajúcej absorpcií sa podieľa na mnohých fyziologických procesoch v tele, pretože je bunkovými receptormi riadne identifikovaný a použitý ako potravina.
Syntetický (umelý) vitamín C v rôznych pilulkách, šumivých tabletách a pod. je produkt vyrobený ľudskou činnosťou. V našom organizme má veľmi slabú až nulovú vstrebateľnosť a pred jeho vylúčením nemá dlhú životnosť. Ďalej disponuje nedostatočným, priam až nevhodným metabolickým funkciám vďaka jeho obmedzenej expozícií. Presnejšie povedané – ŽIADNY ÚČINOK. Príroda tvorí ku každému vitamínu určité chemické vlastnosti, ktoré majú okamžitú priľnavosť k bunkovým receptorom na jeho rozpoznanie a vďaka ďalším prírodným zložkám lepšiu synergiu na jeho vstrebávanie. Tým sú uskutočnené dôležité metabolické deje a ochranné funkcie pred voľnými radikálmi. Človek by už musel mať veľmi nízke hladiny tohto vitamínu (čo je veľmi vzácne ochorenie), aby z umelého dokázal niečo zužitkovať.
Kyselina askorbová je síce silný antioxidant, ale pôsobí aj ako prooxidant. Tým napomáha tvorbe radikálov, čo má za následok ešte vyšších hodnôt vedúce k poškodeniu buniek. Okrem toho vďaka enzýmovej oxidácií tvorí z L – kyseliny askorbovej – askorbyl-radikál, ktorý odoberá elektróny ostatným molekulám za vzniku ďalších radikálov, čím prispieva k oxidačnému stresu. Preto by sa mali prísne sledovať hodnoty pacientov, ktorý podstupujú aplikáciu vysokej dávky vnútro žilového vitamínu C, aby nedošlo k zhoršeniu liečebného procesu. Samotný vitamín C zvyšuje absorpciu železa z potravín, čo vedie k potenciálnym zdravotným problémom. Vaše telo vďaka nemu dokáže absorbovať obrovské dávky železa, čím vytvára veľmi intenzívny oxidačný stres za vzniku ďalších voľných radikálov – Fentonovou reakciou (H2O2 + Fe2+ → HO· + OH− + Fe3+). Výsledkom je poškodenie ciev a riziko ochorenia srdca. Pri vysokých koncentráciách vitamínu C sa zhoršuje funkcia obličiek a zvyšuje sa vznik tvorby kameňov. Injekčná aplikácia vitamínu C, by mala byť daná u pacientov vykazujúce nízke hodnoty sprevádzané klinickými príznakmi, kde nie je u nich možné perorálne podanie. Na prevenciu voči prechladnutiu a chrípke nemá žiadny vplyv. Rovnako aj nemá vplyv na liečbu už vzniknutej vírusovej alebo bakteriálnej infekcií. Imunitný systém sa zosilňuje a zdokonaľuje, len pri stretnutí s antigénom.
Pri perorálnom podaní vitamínu C sa zvyšujú tkanivové a plazmatické koncentrácie, ktoré organizmus prísne kontroluje. Približne 70% prírodného vitamínu C je telom vstrebaný pri miernom príjme v rozmedzí 30 až 160 mg za deň. Pri dávkach, presahujúca nad 500 mg absorpcia rapídne klesá na menej ako 50% a nemetabolizovaná kyselina askorbová je vylučovaná močom. Niektoré pilulky obsahujú hodnoty nad 500mg vitamínu C a dokonca sú prípravky aj s hodnotami 1000mg. V takejto dávke si organizmus vitamín C vôbec nevezme. Celkový obsah vitamínu C v ľudskom organizme je v hodnotách od 300 mg do 2 g. Vysoké hladiny vitamínu C sa udržiavajú v bunkách a tkanivách a ich obsah je najvyšší v leukocytoch, očiach, nadobličkách a hypofýze.
Neverte tomu je to len farmaceutický ťah. Oni veľmi dobre vedia, len pravda sa na povrch nedostane. Ako som vyššie spomínal, človek musí mať extrémne nízku hodnotu vitamínu C, aby niečo z umelého do svojich buniek dostal – aj to by bola dávka skoro nedostatočná. Každý človek má normálnu hladinu vitamínu C. Táto zlúčenina je obsiahnutá skoro vo všetkých potravinách a neustále ju do svojho tela každým dňom dodávate. Telo si prísne vyberá koľko dávok môže prijať a koľko vylúčiť. Preto buďte opatrní a radšej sa vyhnite syntetickému produktu.