Oxaláty sú bežne vyskytujúce látky, ktoré sa nachádzajú v rastlinách, v živočíšnom a ľudskom organizme. Naše telo ich vždy obsahuje a tvorí, pretože sú produktami metabolizmu. Nakoľko denne prijímame vitamín C z pestrej stravy (vrátane konzervantu umelej kyseliny askorbovej v potravinách), tak spomenuté oxaláty naše telá vo vysokej miere tvoria. Ak do tela dodáme vysoké dávky syntetickej kyseliny askorbovej (umelý vitamín C), môže dôjsť k tvorbe obličkových kameňov u ľudí citlivých na oxaláty (ale aj u necitlivých). Umelý vitamín C sa črevách biochemicky rozkladá na oxaláty a kyselinu šťaveľovú. Potenciálne vedľajšie účinky farmakologických dávok vitamínu C (ako aj aplikácia injekčného vitamínu C vo vysokých dávkach), predstavuje pre pacienta veľké riziko vzniku tzv. oxalátovej nefropatie. Vitamín C sa biochemicky metabolizuje na dehydoraskorbovú kyselinu (DHA) a následne na 2,3-kyselinu diketo-l-gulonovú a oxalát. Pri primárnej oxalátovej nefropatie sa môže tento patologický stav rozvíjať niekoľko mesiacov až rokov, bez toho, aby ste o tom vedeli. Dlhodobé dopĺňanie vysokých dávok vitamínu C vedie aj k iným problémom. Zvyškové kyseliny šťaveľové sa okamžite viažu so sodíkom a draslíkom spôsobujúce pokles ich hladín. Kyselina šťaveľová je tiež antagonistom vápnika, na ktorý sa silno viaže. Zároveň sa vápnik stáva v našom organizme nedostupný. Vitamín C sa ukladá aj v nadobličkách, ktoré pri dlhodobom užívaní spáli.
Vysoká hladina oxalátov nám môže zapríčiniť problémy z dvoch strán. A to vo vnútri črevného traktu, ako aj mimo neho. Aj pri správnom fungovaní tenkého čreva sa vysoká hladina oxalátov prejaví v moči. Tým neskôr dochádza ku vzniku obličkových kameňov. V prípade, že nám črevo správne nefunguje (či už ide o rôzne choroby, zápaly a pod.) majú oxaláty voľný vstup do iných častí nášho organizmu, vrátane mozgu. Tam reaguje s ďalšími chemickými látkami za vzniku rôznych nepríjemných chorôb.
Dávnejšie som sa vyjadril v jednom obrázku, že “lekár, ktorý odporúča umelé vitamíny nevie čo koná”. Buď je za tým iný zámer alebo nemá dostatočné znalosti. Toto by predsa mali vedieť.
Na obrázku je znázornený oxalátový kameň, ktorý vzniká z nadmernej tvorby oxalátov. Vedľajší obrázok ukazuje digitálne fotografie, ktoré boli získané endoskopom a sú na nich zachytené kamene monohydrátu oxalátu vápenatého pripojené k obličkovej papile.