Čo je to kapitalizmus?

Kapitalizmus mení názvy aby nás zmiatol.
Snaží sa byť nepomenovateľný, nezachytiteľný…

Ako môžeš nejaký problém vyriešiť, keď ho nevieš ani pomenovať?

Je to stará taktika, ktorú použil Odyseus pri boji s Kyklopom, ktorý na otázku, kto ťa oslepil, povedal ‘Nigdo’ (meno akým sa Odyseus ľstivo predstavil).

Preto aj dnes sa nám Kapitalismus snaží nahovoriť že on je vlasne Nigdo, alebo že je Socializmus, často sám seba označuje ako Korporativizmus, len aby nás zmiatol!

Kapitalizmus používajúci Ossyseovu taktiku zmätenia protistrany..

Položme si otázku, čo je to kapitalizmus?
Vláda kapitálu.

Vládne nám dnes kapitál?

Niektorí tvrdia, že toto nie je kapitalizmus, ale korporativizmus, či socializmus. Tímto ľuďom, zjavne uchádza detail, že korporácie sú tvorené kapitálom. Záujmy korpracií, sú záujmy kapitálu. Zisky korpracií, sú ziskami kapitálu. Tito snílkovia si neuvedomujú dynamiku akou sa formy kapitalizmu menia.. Ostali zamrznutí v čase – pracujú so starou fotkou kapitalizmu, niekde z 19. či 20. storočia.

Uniká im, že kapitál medzičasom prišiel na to, že esšte efektívnejšie sa zhodnocuje ak začne parazitovať priamo na štáte. Do štátu si dosadí svoje kone, či si kúpi keď ich potrebuje a tie rozhodnú, že veľká časť štátneho rozpočtu poteče im fo forme štátnych zákazok.Kapitál dokonca našiel metódu ako si ponechať privátny zisk, ale ako socializovať svoje straty. Socializácia privátnych strát je spoločenskou desocializaciou!
Formu kapitalizmu, keď kapitál prevezme až takúto úroveň moci nad štátom nazývame: fašizmus.

‘Fašizmus by bolo vhodnejšie nazývať korporativizmus, pretože je to spojenie štátnej a firemnej sily.’
Benito MussoliniAk kapitalizmus má svoj sociálny aspekt. Aj ten najprimitívnejší kapitalizmus mal nejaké (aj keď veľmi úbohé) formy ako sa postarať o slabých a chorých. Niektorí bohatí zaplatili nejakú charitu. Jednalo sa o spätný tok prostriedkov od kapitálu späť k pracujúcim.

Socializmus je snaha tento spätný tok sociálnych prostriedkov zvýšiť v prospech pracujúcich. V niektorých štátoch prišlo k istému sociálnemu zmieru, kde kapitalisti boli ochotní platiť veľké dane, aby aj pracujúci mohli žiť ako Ľudia. Dobrým príkladom sú škandinávske krajiny.

U nás v boľševickom socializme sme mali formu štátneho kapitalizmu, ktorá mala svoje pozitíva aj keď to nebolo ideálne riešenie.

Ďalšou formou je Čínsky štatny kapitalizmus, kde Čínska ľudová republika investovala svoje plusy v rozpočte na kapitalových trhoch…

Ďalšie mikroblogy Tibora Moravčíka
https://www.facebook.com/tibor.moravcik/notes

Kapitalizmus bez štátu?
https://www.facebook.com/notes/tibor-moravčík-sk/kapitalizmus-bez-štátu/10154902152468655/

Štátny a súkromný kapitalizmus
https://www.facebook.com/notes/tibor-moravčík-sk/štátny-a-súkromný-kapitalizmus/10155428589123655/

Čo je to fašizmus?
https://www.facebook.com/notes/tibor-moravčík-sk/čo-je-to-fašizmus/10154486221148655/