Je podnikateľ kapitalista?

autor: Tibi Moravčík

Väčšina ľudí si pletie dva odlišne (aj keď spolu súvisiace) aspekty: podnikanie a kapitalizmus.
A ani sa tomu nečudujem, veď kapitál hraje v podnikaní rozhodujúcu úlohu.
Porozumieť tomu , ako to funguje, je nutné najprv pochopiť kvality oboch aspektov oddelenie a potom študovať, ako sa vzájomne ovplyvňujú a aké vzorce tvoria..

Príjem z kapitálu

Príjem z kapitálu* nie je viazaný na prácu.
Ak zdedíš dostatočne porfólio akcií, nehnuteľnosti, hnuteľností – kapitálu a ani sa ho počas svojho života nedotkneš, kapitál prirodzene narastá.
V praxy, kapitalista časť kapitálu spotrebováva na svoj osobný život. Je už len na jeho osobnej zodpovednosti či spotrebováva viac, alebo menej než kapitál dokáže zo spoločnosti vysať.

Príjem z práce

Príjem z práce môže mať rôzne formy.. Od pokladníčky za pásom v hypermakete, cez živnostníka drúceho do nevidím, politika, vynálezcu, umelca, športovca až po managera investičného fondu.

Vplyv práce na kapitál

Ak sa kapitalista o svoj majetok aktívne stará, jeho práca ma vplyv na nárast kapitálu. Šikovný kapitalista môže zarábať oveľa viac, ak k svojmu kapitálu pridá svoju prácu a svoj kapitál sám managuje.
Hlúpy kapitalista môže naopak nárast kapitálu znížiť, či až dokonca o kapitál prísť.
Základná vlastnosť kapitálu pasívne ‘tvoriť hodnoty’ (odčerpávať zo spoločnosti) – narastať týmto ostáva nedotknutá.
Príjem kapitalistu managujúceho svoj kapitál však nemožno považovať za príjem z práce! Jedná sa o hybridný príjem dosiahnutý kombináciou kapitálu a práce. Aký je pomer vplyvu obidvoch aspektov? Myslím, že pomer práce a kapitálu možno vidieť na ohodnotení managera investičného fondu v porovnaní so ziskom investičného fondu.Podnikateľ
Podnikateľ je zväčša aktívny človek s túžbou tvoriť, vytvárať, budovať, organizovať či managovať.
Podnikavý človek má tieto základné možnosti ako podnikať:
a) Podnikať pre iných – predavačka v stánku, vedúci oddlenia, či manager gigantickej korporácie;
b) Podnikať na seba: masér živnostník, taxikár, murár a pod.;
c) Podnikať s prácou iných.
Ako vidno v praxy, drvivá väščina podnikateľov nie sú čistými nepracujúcimi kapitalistami, či čistými pracujúcimi bez kapitálu. Podnikatelia sa zväčša nachádzajú v spektre, kde je istá časť ich príjmu tvorená kapitálom a istá časť príjmu prácou. Kde sa kto nachádza, nechám na sebauvedomení každého z nás.. Za seba môžem povedať, že sa nesnažím tvoriť ani honobiť kapitál, lebo sa mi bezprácny príjem z kapitálu bridí. Môj morálny postoj mi bráni si brať zo spoločnosti viac nej jej prispievam. Dostal som dar pre tento svet tvoriť a pracovať! Nevzdám sa svojej božskej podstaty kreatora – tvorcu a neskĺznem do roviny upíra – tvora vysávajúceho spoločnosť, parazita žijúce na úkor iných!
Nechovám však k upírom nenávisť ani iné negatívne city.. Skôr nimi pohŕdam a ľutujem ich, že nepochopili dôvod bytia a míňajú svoj potenciál..
Parazitovaniu na spoločnosti ťažko možno zabrániť násilím.. Je to o morálnom uvedomení na evolučnej ceste človeka.. Človek uvedomujúci si hlbšie, že je súčasťou vyšších celkov, sám odseba prestane na spoločnosti parazitovať, lebo mu je jasné že vyššieho uhlu pohľadu má byť pre vyššie celky prospešný..* Kapitál – súkromné vlastníctvo je určené k bezpracnému získaniu prostriedkov, t.j. nie na priame užívanie (ako osobné vlastníctvo).
Osobné vlastníctvo slúži k zabezpečeniu životných potrieb človeka. (Nech sú akékoľvek) Slúži jednotlivcovi, jeho rodine, alebo aj iným s ktorými je osobné vlastníctvo ochotný zdieľať. Osobným vlastníctvom môže byť napríklad: oblečenie, jedlo, auto, dom..

Vývoj vlastníctva