microRNA vs mRNA

Dávnejšie som spomínal jeden typ vakcíny od Pfizer, ktorá je laboratórne modifikovaná a vyvoláva silnejšiu imunitnú odpoveď. Aj v prípade bezpríznakového obdobia, môžu isté molekulárne deje ovplyvniť rôzne molekuly v ľudských bunkách, ktoré povedú do vážnejších progresií vrátane rakoviny a neplodnosti. Ako každá vírusová RNA je silný imunogén a pri hociktorej vírusovej infekcií hrozí možný vznik komplikácií vrátane mikrotrombov za účasti imunitných reakcií, ovplyvnenie signalizačných molekúl, ktoré riadia bunky v procese vývoja, zániku a zábrane k rakovinovému bujeniu. Ak vezmeme modifikovanú mRNA, tak tieto deje môžu predstavovať silnejšie mechanizmy aktivácie a hlavne ak niektoré prirodzené deje sa vymknú spod kontroly. V našom tele máme unikátnu microRNA , ktorá pri každej vírusovej infekcií účinne zasahuje do replikačného aparátu vírusovej infekcie, čím znemožňuje ďalšie šírenie infekcie. Občas nastane dysregulácia microRNA aj pri prirodzenej infekcií vírusom. Len modifikovaná a upravovaná mRNA má na to bližší potenciál. Všetky vakcíny mRNA bez ohľadu na značku sú modifikované a vedci uskutočnili biotechnologický omyl pri ich výrobe, pričom vôbec nebrali do úvahy možné abnormálne regulácie molekuly microRNA. Nižšie som Vám popísal všetky možné procesy, ktoré môžu vzniknúť, v prípade, že zlyhajú prirodzené kaskády vo funkčnosti microRNA. Aj keď je to zložito obsiahnuté, zobrazuje to jasný prehľad o možnosti vzniku týchto porúch. MicoRNA a vírusová mRNA sú ako odporcovia:

MICRO-RNA V ÚLOHE NEPLODNOSTI:

MicroRNA sú rodinou prirodzene sa vyskytujúcich malých nekódujúcich molekúl RNA, ktoré hrajú dôležitú regulačnú úlohu v génovej expresii. Regulujú veľkú časť génov kódujúcich proteíny sprostredkovaním translačnej supresie a posttranskripčnej kontroly génovej expresie. Sú zapojené do vývojových procesov vrátane vývoja ľudskej preimplantácie. Udržiavajú rovnováhu medzi pluripotenciou a diferenciáciou v embryu a embryonálnych kmeňových bunkách. Dysregulácia expresie mikroRNA zohráva zásadnú úlohu v progresii a šírení rôznych druhov rakoviny vrátane rakoviny vaječníkov a neplodnosti. MiRNA sprostredkujú translačnú reguláciu a kontrolu expresie génov posttranskripčne väzbou na špecifické miesto na 3′-UTR cieľovej mRNA, čo vedie k štiepeniu mRNA a translačnej represii. MiRNA sú transkribované RNA polymerázou II ako súčasť polyadenylovaných primárnych transkriptov (pri-miRNA), ktoré môžu byť kódujúce proteín alebo nekódujúce. Primárne transkripty sa potom štiepia enzýmom Drosha ribonukleáza III, ktorý produkuje približne 70-nukleotidový prekurzor kmeňovej slučky miRNA (pre-miRNA), ktorý sa ďalej štiepi cytoplazmatickou Dicerovou ribonukleázou (Dcr-1), aby sa vytvorila zrelá miRNA. Táto zrelá miRNA je ďalej zabudovaná do komplexu (RISC), ktorý rozpoznáva cieľové časti na mRNA prostredníctvom nedokonalého párovania báz s miRNA, čo vedie k translačnej inhibícii alebo destabilizácii cieľovej mRNA.
Posledné údaje preukazujú, že dysregulácia miRNA môže byť zapojená do tvorby nádorov zárodočných buniek. Rôzne typy nádorov zo zárodočných buniek sa môžu vyvinúť rôznymi vývojovými procesmi. Genomické a proteín kódujúce transkriptomické údaje naznačujú, že nádory zo zárodočných buniek (GCT) v detstve sú biologicky odlišné od nádorov v dospelosti. Všetky zhubné nádory zo zárodočných buniek nadmerne exprimujú zhluky miR-371–373 a miR-302/367 so zvýšenými sérovými hladinami bez ohľadu na vek pacienta, histologický podtyp alebo lokalizácie miesta tumoru.
U mužov majú microRNA veľký význam pri regulácii spermatogenézy , dozrievania spermií počas prechodu cez nadsemenníky a skorý embryonálny vývoj. MicroRNA sú veľmi stabilné, konzervované bioaktívne molekuly pochádzajúce z rôznych vnútorných orgánov mužského reprodukčného traktu. V medicíne by sa kľudne mohli považovať za silné biomarkery plodnosti. Na základe týchto zistení získali spermatické bunky status gamét, ktoré sú zodpovedné nielen za transport genetického materiálu, ale tiež prispievajú k aktivácii oocytov a bunkovej štruktúry a molekulárnych zložiek zygoty. Spermatogenéza je dobre organizovaný proces, ktorý vrcholí produkciou spermií. Podmienené vyradenie enzýmu Dicer1 pôsobiaceho v miRNA v bunkách Sertoli spúšťa mužskú neplodnosť v dôsledku neprítomnosti spermií v lúmene semenných tubulov a porúch spermatogenézy, čo naznačuje, že biogenéza malej nekódujúcej RNA je dôležitá pre spermatogenézu. Každý bunkový typ semenných tubulov má skutočne odlišný profil miRNA, ktorý hrá dôležitú úlohu pri proliferácii a diferenciácii. U ošípaných miR-26a inhibuje proliferáciu a podporuje apoptózu v bunkách Sertoli, čím zhoršuje produkciu spermií. U myší miR-221 a miR-290 regulujú proliferáciu spermatogónie a primárnych spermatocytov. Okrem toho miR-203 moduluje meiózu spermatocytov a rodina miR-34 reguluje tvorbu spermatidov. U ľudí, ošípaných a myší je rodina miR-34 tiež dôležitá pri regulácii spermatogenézy a ich dysregulácia má za následok poruchy spermatogenézy a následne zníženie potenciálu mužskej plodnosti. MicroRNA má tiež význam pri dozrievaní spermií. U mužov s reprodukčnými abnormalitami miRNA prítomné v semennej plazme (miR-34c-5p, -122, -146b-5p, -181a, -374b, -509 -5p a -513a-5p) boli zaznamenané poruchy tzv. azoospermia (neprítomnosť spermií v ejakuláte) a astenozoospermiou (zníženou pohyblivosťou spermií), ktorá bola spojená s vyšším výskytom 50 miRNA spermií, medzi nimi potom hsa-miR − 34b, −122 a −1973, a nižšie množstvo 27 miRNA spermií; oligoasthenozoospermia (nízka koncentrácia spermií a nízka pohyblivosť spermií) bola spojená s vyšším výskytom 42 miRNA (hsa-miR − 15b, −16, −19a, −34b, −34c − 5p, −122, −449a e −1973) hojný) a nižší výskyt 44 miRNA; teratozoospermia(abnormálna morfológia spermií) bola spojená s downreguláciou šiestich miRNA (hsa-miR − 151−5p, −935, −125a − 3p, −132−5p, −320b, −195−5p).

MICRO-RNA V ÚLOHE VENÓZNEJ TROMBÓZY:

Úroveň expresie miRNA je pri venóznom tromboembolizme (VTE) dysregulovaná. Nadmerná expresia alebo inhibícia niektorých miRNA ovplyvňuje tvorbu trombov. Kľúčovou vlastnosťou mechanizmu účinku miRNA je, že jedna miRNA môže regulovať expresiu viacerých génov a naopak jednotlivé gény môžu byť regulované rôznymi miRNA. Okrem ich spoločnej intracelulárnej lokalizácie možno podstatný počet miRNA detekovať extracelulárne v rôznych telesných tekutinách vrátane plazmy a séra. MiRNA sú transportované v extracelulárnom prostredí rôznymi nosičmi, ako sú mikrovezikuly, exozómy a lipoproteíny. V ľudskej plazme väzba na nosiče robí miRNA pozoruhodne stabilnými, pretože sú chránené pred endogénnou aktivitou RNázy. Vzhľadom na stabilitu a prítomnosť v rôznych telesných tekutinách sa miRNA podieľa v mnohých ochorení vrátane rakoviny a kardiovaskulárnych chorôb. MicroRNA reguluje expresiu homeostatických faktorov vrátane kľúčových prokoagulačných faktorov a inhibítorov koagulačnej dráhy, ako aj inhibítora plazminogénového aktivátora-1, hlavného modulátora fibrinolýzy. Dysregulácia expresie microRNA dáva vznik venóznej tromboembólie. Modulácia aktivity miRNA ovplyvňuje aj trombogenézu. MicroRNA môžu byť relevantné nielen ako biomarkery pri venóznej tromboembólie, ale aj pri rakovine. Môžu zohrávať úlohu v patogenéze venóznej tromboembólie súvisiacej s rakovinou. Napríklad galektín-3 je proteín viažuci β-galaktozid regulovaný miR-322, ktorý súvisí s vývojom ľudských rakovín. Galektín-3 môže prispievať k trombóze prostredníctvom mechanizmov závislých od interleukínu-6.

MICRO-RNA V PROGRESIÍ RAKOVINY:

Hlavná úloha microRNA spočíva v degradácií mRNA cieľového génu alebo inhibuje proces translácie prostredníctvom úplných alebo neúplných väzieb s 3’UTR génov, po ktorej nasleduje regulácia vývoja, apoptózy, proliferácie, diferenciácie a ďalších aktivít post-transkripčnou reguláciou. Spomedzi mnohých miRNA zohráva rodina mikroRNA (miR-30), rôzne úlohy v procesoch napr. neoplastickej transformácie, metastáz a klinických výsledkov pri rôznych progresiách rakoviny. Ako kľúčový člen miR-30 je miR-30c regulovaný onkogénnymi transkripčnými faktormi a génmi súvisiacimi s progresiou rakoviny. Nedávno početné štúdie preukázali, že aberantná expresia miR-30c bola významne spojená s väčšinou ľudskej progresie rakoviny.
Rodina miR-30 je dôležitá a komplexná rodina, ktorá hrá zásadnú úlohu vo funkcii miRNA u cicavcov a ľudí. Tieto miRNA majú rovnakú sekvenciu umiestnenú blízko 5 ‘konca s rôznymi kompenzačnými sekvenciami umiestnenými blízko 3’ konca, čo prospieva procesu regulácie rôznych génov a dráh, ale niekedy vedie k opačnému správaniu. Zmeny cieľovej génovej expresie súvisia neustále rôzne fyziologické a patologické stavy in vivo. U ľudí je miR-30c (má-miRNA-30c alebo miRNA-30c) kódované genómom 1 a 6 s miR-30c-1, patriace do rovnakej skupiny s miR-30e. Väčšina mutovaných pre-miRNA sa vymkla z procesu dozrievania miRNA a iba zrelá miR-30c-2 obsahuje tieto mutované sekvencie z pre-miR-30c-2. Heterogenita miR-30c môže meniť špecificitu cieľa, čo vedie k zmeneným biologickým účinkom. Aberantná expresia miR-30 súvisí s progresiou viacerých druhov rakoviny. MiR-30c všeobecne uznávaný ako multifunkčný regulátor bunkovej proliferácie, diferenciácie, metabolizmu a procesu apoptózy, tiež súvisí s metastázami rakoviny a chemorezistenciou in vivo. MiR-30c bol znížený pri rakovine prsníka, rakovine prostaty, rakovine hrubého čreva, meduloblastóme, ako aj pri rakovine pľúc, rakovine žalúdka a mnohopočetný myelóm. Polymorfné mutácie miR-30c hrali onkogénnu úlohu počas progresie rakoviny. MicroRNA (miR-149), rs2910164 (miR-146a), rs928508 (mir-30c-1) a rs629367 (let-7a-2) boli spojené s prevalenciou rakoviny pľúc. Proces premeny z pri-miR- reguloval jediný nukleotidový polymorfizmus pri rs928508 v priľahlej oblasti miR-30c v tkanivách rakoviny pľúc. Expresia miR-30c bola signifikantne vyššia v tkanivách rakoviny žalúdka. Pre-miR-30c bola pozitívne spojená s metastázami lymfatických uzlín (LN) u pacientov s rakovinou žalúdka.

Na záver len toľko, že sa veľmi čudujem vedcom a výrobcom vakcín, že do takého niečo šli, aj keď sami vedeli, že na určité vírusy vrátane SARS sa vysoko účinná vakcína vytvoriť nedá. Mám pocit že ide o nejaký test ktorý v minulosti zlyhal. Nepatrím medzi odporcov očkovania, ale vždy treba vedieť, na čo sa vakcinačne sústreďujeme. Tu došlo k omylu a chýba mnoho klinických skúšok. Ďalej vedci asi nerátali s reakciou microRNA, ktorá predstavuje prvotnú líniou v antivírusovej ochrane. Obrovská chyba nastala v dodaní vakcín na trh vo veľmi krátkom čase, čo sa odporuje s pravidlami vakcinácie. Nechcem nikoho odhovárať. Je to na samotnom jednotlivcovi, ale nech si každý riadne prehodnotí svoj úkon. V tom najlepšom prípade dôjde k degradácií mRNA , čo znefunkční celú vakcínu.

 

Čítaj viac: