MINERÁLY – SYNTETICKÉ DOPLNKY VS PRÍRODNÉ

MINERÁLY – SYNTETICKÉ DOPLNKY VS PRÍRODNÉ:
Minerálne látky sú pre naše telo nesmierne dôležité. Len veľmi málo ľudí má vedomosť, ako ich správne užívať. Často sa berú v umelých doplnkoch pričom ich využitie je takmer nulové. Samotný minerál alebo prísun niekoľkých minerálov naraz bez ďalších prírodných zložiek tzv. chelátov, je ich vstrebateľnosť nemožná. V tomto príspevku som sa snažil jednoducho vysvetliť určité body, aby ste lepšie pochopili, prečo sú prírodné minerály pre náš organizmus dôležité a aký dopad má užívanie syntetických doplnkov. Tak poďme na to:
Minerálne látky sú anorganické látky obsiahnuté v tele len v malých množstvách, ktoré udržujú stále vnútorné prostredie, regulujú, aktivujú a kontrolujú metabolické procesy. Podieľajú sa aj na vedení nervových vzruchov. Minerály rovnako, ako vitamíny sú považované za esenciálne látky, bez ktorých ľudské telo nedokáže dlhodobo fungovať. Nedostatok minerálov v ľudskom organizme môže byť spôsobený nedostatočným príjmom minerálov, alebo ich slabým vstrebávaním. Nedostatok minerálov v tele sa najčastejšie prejavuje pocitom slabosti, oslabením kostí, alebo oslabením imunity. Napr. zinok je základným stopovým prvkom v našom tele a je životne dôležitý pri viac ako 300 enzýmových reakciách. Má zásadnú úlohu v biochémii fyziologických procesov, v hojení rán, podporuje metabolizmus cukrov, funkciu pohlavných žliaz a čiastočne aj funkciu imunitného systému. Hlavným zdrojom sú tekvicové semienka, pšeničné klíčky, celozrnné výrobky, mak, vločky, mäso a hydina. Vzhľadom na to, že potraviny, ktoré konzumujeme, obsahujú len trochu zinku. My v skutočnosti potrebujeme malé množstvo všetkých minerálov a vitamínov, aby sme zabezpečili dostatočnú hladinu pre náš organizmus a ich správnu funkciu. Správny životný štýl tiež predstavuje hlavný faktor. Športovci, tehotné a dojčiace ženy môžu mať zvýšenú potrebu prijímať zinok. Pokiaľ zinok užívate elementárne, ako napríklad vo forme piluliek (glukonát zinočnatý alebo octan zinočnatý), riskujete narušenie rovnováhy stopových prvkov. Väčšie množstvo zinku môže viesť k nedostatku medi. Nedostatok medi zase môže mať vplyv na produkciu energie a neurologické procesy v mozgu. Takže, ak zinok užívate preventívne alebo kvôli únave, následne máte ovplyvnený príjem medi, čo spôsobuje problémy s tvorbou energie.
Kde je problém???
Naše organizmy NIKDY neboli zvyknuté na individuálny príjem minerálov alebo vitamínov. V potravinách sú obsiahnuté v tzv. matrice spolu s ďalšími potrebnými zložkami. Táto matrica zvyčajne predstavuje nejaký druh bielkovín alebo tukov, ktoré sa počas trávenia štiepia na malé čiastočky (podjednotky). Tieto podjednotky s ďalšími pridruženými minerálmi a vitamínmi sa potom využijú na tvorbu komplexných molekúl, ktoré naše telá potrebujú pre normálne fungovanie. Telo nedokáže vstrebať a využiť syntetické nechelatové minerálne látky, pretože ich vstup do buniek je takmer nemožný. To vytvorí len príroda. Nikdy nie človek. Navyše sa niektoré minerály odporujú, sú teda antagonisti. Prijímanie potravín zo zdravých prírodných zdrojov bude vždy najlepšou voľbou pre naše telo, pretože mu dodáme normálne hodnoty v správnom zložení látok. Napr. mäso obsahuje okrem organického zinku, aj iné prvky ako meď, selén, chróm, vitamín B12, ktoré naše telá potrebujú. Všetky tieto minerály sú už naviazané na aminokyseliny a pripravené na správne fungovanie.
Nedostatočný obsah minerálov a vitamínov môže byť zapríčinený nielen nedostatočným príjmom, ale hlavne aj nedostatočným vstrebávaním. Doplnkové, anorganické minerály nie sú v podstate nič iné, než rozdrvená samotná zložka. Vstrebateľnosť pre telo nepredstavuje ani 3%. Tzv. prirodzené chelatované minerály majú vstrebateľnosť viac ako 50%. Takže výhoda pre telo je úplne jasná. Chelatovaný minerál je prirodzene naviazaný na aminokyselinu alebo enzým.
Pre pochopenie chelátu: Slovo Chelation vzniklo z gréckeho slova „Chela“, čo znamená „klepeto“. Keď sa ligand pripojí k atómu kovu v 2+ bodoch, vytvorí chelát. Na vytvorenie stabilného chelátu je potrebné pripojiť ku kovu viac ligandov. Ak sa na kov pripojí iba jeden ligand, je to skôr „kovový komplex“ ako „chelát“. Ak sa dva päťčlenné „krúžky“ spoja s kovom pomocou dvoch kontaktných bodov, vznikne najstabilnejší komplex v prírode. Táto chelátová zložka má veľmi špecifické vlastnosti, aby zabezpečila maximálnu ochranu kovu. Okrem toho, že má pomer ligand ku kovu 2: 1, najdôležitejšou charakteristikou je, že musí mať neutrálny náboj. Bis Chelates má 2 chelátové „krúžky“. Bischeláty sa tvoria, keď sa 4 atómy spoja s kovom v strede. Monochelát neexistuje. Ako už bolo spomenuté, molekula iba s jedným ligandom a kovom je „kovový komplex“ Keď sa stopová minerálna molekula chelatovaná dostane na miesto absorpcie minerálov v tenkom čreve, dôjde ku kombinovanému vplyvu pH nepremiešanej vodnej vrstvy (pH 2) črevnej sliznice a vyššej väzbovej afinity minerálneho receptora k črevu. Bunková membrána rozbije väzby molekuly a uvoľní stopový minerál. Voľný stopový minerál sa potom absorbuje oddelene cez epitel tenkého čreva.
Tým, že minerály sú naviazané na látku, ktorá je telu vlastná, predstavuje vyššiu vstrebateľnosť viac ako 50%. Telo vždy rozpoznáva a využíva živiny, ktoré sú najprirodzenejšie a absorbuje živiny z organických potravín. Ak sú vitamíny alebo minerály izolované od potravín alebo umelo syntetizované v laboratóriu, ich schopnosť účinne vyživovať telo je výrazne znížená. Pri výrobnom procese sa vytrácajú látky (cheláty), ktoré sú mimoriadne dôležité pre vstrebávanie vitamínov a minerálov. Strata týchto dôležitých látok spôsobuje to, že síce prijímate množstvo vitamínov a minerálov, ale telo ich nevie využiť. Chelatované minerály sú dopĺňané o vitamíny len v prirodzenej strave. Tým sa zvyšuje vstrebateľnosť a funkčné využitie konkrétneho minerálu. Zároveň pozitívne vplýva na množstvo telesných funkcií. Toto isté platí aj u zvierat. Neverte komerčným doplnkom a lekárom, ktorý vravia, že vitamíny a minerály v pilulkách Vám zabezpečia dostatočnú hladinu pre Váš organizmus. Telo v skutočnosti potrebuje menej látok a hlavne prírodné, na ktoré sú naviazané iné pomocné zložky, čím umožňujú výbornú vstrebateľnosť.
Na obrázku máte vyznačené minerálne látky, ktoré si navzájom odporujú.