Násilné privlastnenie zeme

Pôvodne a prirodzene človek zem iba užíval. Človek podobne ako zvieratá bojoval so svojimi susedmi o svoje teritórium, ale nerobil si nároky na susedovu produkciu pod zamienkou vlastníctva cudzieho teritória. Špekulácia ‘vlastníctva zeme’ bol pre človeka tak abstraktným pojemom, že si ho ľudia najprv ani len nevedeli predstaviť…

Až relatívne nedávno vznikol úchylný sociálny konštrukt vlastníctva zeme. Pozrime sa ako zrejme k prvotnému privlastneniu zeme prichádzalo. Scenáre boli rôzne ale prakticky vždy to bola krádež:

a) Dobyvateľ (napr. Viking) vtrhol na územie. Domáci (užívatelia zeme) boj s dobyvateľmi prehrali. Dobyvateľ si prvotné prisvojil dobité územie a zem vyhlásil za svoj majetok, ľudí (pred tým slobodných) za svojich poddaných. Časť pozemkom dal členom svojej hordy.

Majiteľ – feudál nebol istý. Často prišiel iný dobyvateľ, či štát (napr. jak USA ukradli Texas Mexiku), ktorý bol silnejší a tak si opätovne zem ‘prvotné prisvojil’. Neraz isté brat brata otrávil, aby získal dedičtvo.

b) Zradný vodca, prestal byť najlepší z rovných (vyvolený snemom/radom) a pozícia sa začala dediť. Tým rástla jeho moc až natoľko že raz vyhlásil zem svojho kmeňa za svoj majetok a svojich bratov a sestry za svojich poddaných.

c) Kolonizátor – osadník prišiel okolíkoval si pozemok veľkosti priemernej európskej krajiny. (To že popritom vyvraždil/vyhnal indiánov je ok, lebo ti ako nekresťania nemajú na vlastníctvo natok). Ak prišiel ďalší človek má smolu on a jeho potomkovia budú museť konca vekov platiť nájom.

d) Cirkev. Malý statkár je šikanovaný veľkým susedným zemepánom. Vidí, že jeho život a život jeho rodiny je v ohrození. Ešteže existuje Boh! A tak sa ‘za ochranu’ (podobnosť s mafiou čisté náhodná!) prepise dedičské práva na cirkev, na tu si ani feudál netrúfne! (U nás vlastní cirkev ⅓ pôdy!). Morálna otázka tohto modelu:

Patrí zem celej reťazí predkov-potomkov, alebo len jednému z nich? Má časť reťaze právo predať celú reťaz? Má právo človek predať zem svojich potomkov a predať ich tým do otroctva? Súhlasím s tým, že môže niekto predať sám seba do otroctva, ale zásadne nesúhlasím s tým, aby mal niekto právo predať do otroctva svojich potomkov. Človek má morálne právo predať nanajvych svoje užívacie právo, ale jeho deti musia mať rovnaké právo ako on rozhodnúť o svojom živote.

e) Privatizácia. Pre globálnu oligarchiu vzniká po socíku problém. Nie je u nás nik, kdo by nás strihal a kto by nám vládol v záujme globálnej oligarchie. Treba nám oligarchiu urýchlene vytvoriť. A tak sa majetok nás všetkých rozoberá za facku, aby to tu malo vlastníka…

Zem sa dedila a tvorila kapitál, ktorý umožnil ešte dynamickejšiu kumuláciu kapitálu, ktorý je dodnes súčasťou nášho ‘slobodného trhu’..

Vlastníctvo zeme vzniklo prvotnou krádežou a násilie z tejto krádeže stále trvá!

Vždy keď niekto vlastní zem, ktorú priamo neužíva, dopúšťa sa formy nasila na človeku, ktorý vlastníkovi za uzvanie zeme platí.

Tohto násilia vzniklého prisvojením si zeme sa zbavíme len tak, že odmietneme stredovekú špekuláciu ‘vlastníctva zeme’ a vrátime do prirodzeného stavu užívateľského práva zeme.

 

 

Prechod z vlastníctva zeme na jej užívanie

Osobné a súkromné vlastníctvo

Horší než ‘Zákon džungle’?