Prechod z vlastníctva zeme na jej užívanie.

.

Náš vznik (homo sapiens) datujeme do 800.000 rokov dozadu. Drvivú času našej existencie človek nevlastnil zem kde žil, ale ju ‘iba’ užíval. Pred feudálno-kapitalistickým prevratom človek (podobne ako iné teritoriálne zvieratá) bojoval iba o svoje teritórium.
Potom nás chamtivosť oddelila od ríše zvierat: niektorí sa neuspokojili len so svojim územím a začali od svojich susedov ‘vyberať výpalné’ (presne jak mafiáni u nás po 89.). ‘Človek’ začal od Človeka pýtať daň za život. Ak odovzdáš časť úrody, či zvierat, či žienu tak ťa nechá žiť.
Začali vznikať bandy, ktoré prerástli v ríše. Najväčších psychopatov voláme honosne dobyvateľia (Alexander Veľký, Dingischan, Cézar, Napoleon atď.) dodnes ich veľa EQ mrzákov uctieva ako vzory hodne nasledovania. Mohol by empatický mentálne zdravý človek napádať ostatných? Nechce snáď sociálne zdravý Človek žiť v mieri?Napriek drvivej väčšine (95%) prijali sociálne zdravý ľudia pravidlá sociopatov a začala sa tak vojna všetkých proti všetkým.
Táto permanentná vojna je príčinou nášho strachu a stresu, vďaka tejto vojne sa len veľmi ťažko prejavuje božská podstata človeka tvoriteľa..Výpalné sa nevyberalo jen tak… Často dobyvateľ vyhlásil dobyté územie za svoj majetok a ‘pravom požadoval’ nájomné (výpalné) a tak ľudia platili za zem svojich predkov.

A tak vzniklo prvé vlastníctvo zeme – pôda už nepatrila tomu kto na nej žil a obrábal ju, ale výpalnikovi. Vlastníctvo je na rozdiel od užívania zobchodovateľné (dá sa ním špekulovať).
A tak sa stalo, že sa človek môže narodiť do otroctva – bez zeme – zem pod jeho zadkom vlastnil výpalník – rentiér.
Temný stredovek nekončil, temný stredovek stále trvá pokiaľ s týmto výpalníctvom neskončíme!Ako môže človek vlastniť to, čo vzniklo bez ľudského pričinenia?
Zem a pôdu môže človek užívať, ale nie vlastniť*1!

*1 V Biblii [Levitikus 25 kapitola 23 verš] máme presne záznamy o tom, že sa s podov obchodovať nemohlo: ‘Boh rozprával Mojžišovi: Pôda sa teda nebude predávať navždy, lebo pôda je moja a vy ste len cudzincami a prišelcami u mňa.’)

Spoločnosť, ktorá akceptuje tak absurdný*2 princíp výpalníctva – vlastníctvo zeme nikdy nebude Slobodná. Bez Rovnoprávnosti nieto Slobody.

*2 Absurdnosť vlastníctva zeme napríklad indiáni nechápali podobne ako by sme my dnes nechápali vlastníctvo vzduchu či slnka (voda už žiaľbohu prechádza prisvojovacim procecom -privatizáciou).

 

Čo pre nás znamená zavedenie užívateľského práva?

Užívateľské právo trvá pokým ho užívateľ uplatňuje. Ak užívateľ zem neužíva, užívateľské právo po čase zaniká a priestor dostane nový užívateľ*3. Užívateľské právo sa dedí na potomkov, ktorý prejavia záujem na zemi žiť.

*3 Spôsoby prerozdeľovania môžu byť rôzne. Zrejme najlepšie by bolo podľa potrieb okolia na princípoch participatívnej demokracie.

Užívateľským právom by sa pre bežného (na renete neparazitujúceho človeka) veľa nezmenilo.. Býva tam kde býva.. Má právo užívať pôdu ktorú obrába. Ak človek zem vlastnil, nič sa pre neho nemení až na to, že ju nemôže predať (a okradnúť tak svojich potomkov).

Ak človek pôdu nevlastnil, ale platil výpalné rentierovi, ostane mu z jeho práce viac, či môže znížiť cenu produktu.

Ak človek vlastnil pôdu, ale neužíval (parazitoval z renty), má smolu, lebo vyberanie výpalného je humannitnej spoločnosti mimo zákon!

Aby neboli majitelia ukrátení o túto investíciu, vyplatí bývalý nájomník (po novom užívateľ) bývalému majiteľovi cenu stavby podľa súdnoznaleckého posudku. Rozdiel medzi špekulatívnou cenou a reálnou cenou ide na vrub špekulanta.

Ak sa niekto obáva technickej nezvladnutelnosti, veľa sa nezmení, akurát premenujeme ‘kataster vlastníctva’ na ‘kataster užívania’..

My tu v Európe žijúci dlho v vo feudalizmo-kapitalizme si niečo také ako nevlastnenie zeme nevieme ani predstaviť. Niektorí to považujú za nezrealizovateľnú utópiu. Avšak veľká časť sveta spesne funguje bez možnosti vlastniť zem (napr. Čína, Izrael, či Vietnam).
Užívacie právo na priestor kde človek žije je základné Ľudské Právo. Toto právo nemôže byť nikomu upierané*4 a to ani pod zámieko vlastníctva zeme niekým iným*5. Užívateľov teda nevyplýva žiadna povinnosť platiť za zem.

*4 Je neprípustné aby exekútor toto právo človeku odňal a človeka vyhnal z jeho domu.

*5 Právo na súkromné vlastníctvo nie je ľudské právo. Je to ‘právo otrokára zotročovať’.

 

Prechod od vlastníckeho práva k užívateľskému je prechodom z temného stredoveku do modernej slobodnej spoločnosti nerešpektujúcej banditizmus. Takáto spoločnosť je schopná motivovať človeka k práci pre spoločnosť. Týmto krokom ustane kopec vojen. A taktiež konečne nastolíme spravodlivosť: vrátime ľuďom zem o ktorú prišli vo feudalisticko-kapitalstickom prevrate..

 

Bolívie přizná přírodě stejná práva, jako mají lidé
https://denikreferendum.cz/clanek/10048-bolivie-prizna-prirode-stejna-prava-jako-maji-lide

 

Násilné privlastnenie zeme

Osobné a súkromné vlastníctvo

Horší než ‘Zákon džungle’?