Príčiny eko krízy

.
Veľmi ma teší, že si ľudia začínajú uvedomovať dôsledky nášho nezodpovedného správania.
Už len aby pochopili jeho príčiny…Kapitalizmus bol možno vhodný systém pre začiatočné fázy priemyselnej revolúcie, ale dnes nás ženie k hromadnej ekologickej sebevražde!Pozrime sa na niektoré choré motivácie kapitalizmu, ktoré vedú k systematickému plytvaniu a zabíjaniu života na tejto planéte..

1) Egocentizmus
Nevnímame sa ako súčasť jednoty, ale ako oddelené nesúvisiace entity. Vnímame Boha či štát ako inú osobu, akoby sme neboli jej súčasťou. Vďaka tomu nám nezáleží na vyšších celkoch. Hlavne že za mojím vysokým plotom je šecko OK, čo sa deje v obci, štáte či nebodaj vo svete ma moc nezaujíma.

2) Parazitizmus
Keďže ostatných ľudí nepovažujeme za súčasť istého spoločenského celku, považujeme za morálne parazitovať – žiť bezpracne na úkor iných. Vlastníctvo majetku si mýlime so šikovnosťou, či dokonca prácou pre spoločnosti.

Ak schvaľuješ parazitizmus človeka na človeku, prečo ťa prekvapuje parazitický postoj k našej planéte?

3) Konzum ako dôvod existencie
Dôvod bytia sa u veľa ľudí znížil na primitívny hedonizmus – ‘užívanie si’ (dobré jedlo, víno, sex), ‘zbieranie zážitkov’ – dovolenky, cestovanie, párty a podobne.
Aj keď našťastie stále viac ľudí sa odmieta zmieriť sa s takýmto plytkým dôvodom bytia… Vidia zmysel v svojej existencie v tvorení, pomáhaní iným, rozvíjaní myšlienok – v nesení štafety civilizácie vpred…

4) Zisk vs Príroda
Čo asi preferuje individualistický akcionár investičného fondu: zisk na vlastnom úcte, alebo CO2 vyprodukovaný na inom kontinente?
Takýto človek žiaľ vo svojej krátkozrakosti nevidí svoj zisk ako príspevok k zabíjaniu seba a svojich potomkov.

5) Krátkozrakosť
Krátkozrakosť zisku sa prejavuje aj inak.. Pozrime sa napríklad na hrozivý úbytok našich lesov. Každý je les, ale väčšina ‘lesu’ morálne schvaľuje parazitizmus – bezprácny proft majiteľ lesa po privlastnení si našich lesov! Ak by niekto vlastnil všetky lesy a rozhodol sa ich zo dňa na deň štát, nič s tým nespravíme, lebo nám do súkromného vlastníctva* nič nie je. Budeme len jak teľce kukat, jak sa kedysi naša krajina mení v pusť!

* vlastníctvo určené k parazitizmu
https://www.facebook.com/notes/tibor-moravčík-sk/osobné-a-súkromné-vlastníctvo/10153939566578655/

Podobne je to s poľnohospodárstvom, kde nešetríme chémiou, či živočíšnou výrobou, kde nešetríme antibiotikami a hormónmi..Ďalší príklad krátkozrakosti je ako sme si nechali zrušiť našu poľnohospodársku výroby, zatvoriť nás priemysel atď.

Dokonca aj západ sa nechal z veľkej časti časti svojho priemyslu. To čo ľudia generácie budovali preniesol majiteľ (ktrori danú fabriku zväčša ani nevidel) do Ázie.. A tak naprkiklad kedysi najpriemyselnejšie Anglicko je dnes prakticky bez priemyslu, odkázané na Činu…

Vďaka tejto krátkozrakosti je západ odsúdení na prehru s Čínou, ktorá sa neriadi len krátkozrakým ziskom, ale sleduje aj dlhodobejšie strategické ciele.

 

6) Nenásynosť
Normálne zviera sa nažere a má dosť, alebo si správy zásoby na zimu. Ziskuchtivý človek nemá nikdy dosť. Majetok je moc nad druhými. Za majetok si možno kúpiť otroka – ľudskú časoenergiu – prácu. Mať moc nad časom druhých – kupovať si ich pozornosť je najlepšia masáž na ego.

Nenažranosť je kŕmená pocitom nedostatku, že nie nie dosť zdrojov na prežitie. Preto tie migračné krízy – treba vyvolať s trách z nedostatku, vtedy sa ľudia najľahšie ovládajú..

7) Luxus
Človek stotožňujúci sa so svojim majetkom, má tendenciu obklopovať sa luxusom – ukázať svoje spoločenské postavenie, opäť si pomastiť ego. Luxus je čisté plytvanie – odpad, produkcia CO2 etc.

Luxusom by som nazval aj nadmernú spotrebu mäsa, čo má tiež nezanedbateľný vplyv na CO2.

Za luxus nepovažujem umenie.

8) Reklama – manipulácia k plytvaniu
Jak keby nebolo dosť že sme taký konzumný, veľká čas potenciálu psychologických vied sa venuje tomu, ako oklamať našu myseľ a zmanipulovať nás kúpiť si niečo čo nepotrebujeme. Klamú nám, že budeme šťastní ako tí ľudia v reklame, ak si kúpime niečo čo možno ani nepotrebujeme… A tak kupujeme a kupujeme (plytváme a plytváme), ale skutočne z vnútra vychádzajúce šťastie si spotrebou nezabezpečíme.

Mgr. Peter Marman, PhD. – 12 minút o reklame, mediálnej manipulácii, peniazoch a moci
https://www.youtube.com/watch?v=MZuSeacLRQE

 

9) Doprava
Ochota zdieľať dopravu je ďalší luxus, ktorý si platíme produkciou CO2, odpadu a zabíjania seba samých!

Podobnou chorobou trpí celá naša distribučná sieť. Tá je vyslovene prebujnelá.

Taktiež by našej prírode pomohlo, keby väčšia časť našej stravy bola lokálneho pôvodu…

10) Plánované zastarávanie
Z nejakého dôvodu až s náboženským fanatizmom veríme dogme, že v kapitalizme sa presadí kvalita. V praxi je tomu však práve naopak: produkcia najlepšej kvality veľmi často vedie ku krachu. Presadzujú sa najmä tí, čo zámerne vyrábajú šmejdy. Preto dnes svietime žiarovkami, ktoré sú konštruované tak po istom čase praskli, aby sa silónkam robili očká, aby sa práčky či auta kazili… Dokonca do tlačiarní vkladajú chipy aby sa akože ‘pokazili’ – v skutočnosti ich výrobca vypne aby si si musel kúpiť novú! A pritom už pred sto rokmi sme dokázali vyrobiť takmer nezničiteľné pretláčatko na cesnak (mám také doma), žiarovku či silonky..

Koľko zbytočného odpadu vyrobíme, koľko zbytočnej energie minieme, koľko zbytočného CO2 vyprodukujeme v systéme založenom na zbytočnej spotrebe?

Dokument: Žiarovková konšpirácia – príbeh plánovaného zastarávania (SK dab.)

https://www.youtube.com/watch?v=ybreiWQWo1s

11) Nekompatibilita
Dobrým príkladom je Shimano – známy výrobca bicyklov. Shimano prichádza každý rok s novou sadou servisných kľúčov, aby si servisy rok čo rok museli kupovať nové.. Podobne je to so súčiastkami na autá, počítače atď. O koľko by sme museli menej vyrábať, keby sme sa snažili o kompatibilitu našich výrobkov?

12) Boj miesto spolupráce
Koľko CO2 sa vyprodukuje výrobou zbraní? Koľko prevádzkou zbraní*? Koľko prírody zamoríme a zničíme vojnami?

A to len preto, že nie sme schopní vidieť naše prepojenia na iných..

Koľko energie stratíme tým, že sme princíp konkurencie nadradili nad princíp spolupráce a synergie?

Koľko mladých životov stratíme na začiatku produktívneho veku človeka? Koľko invalidov a psychických trosiek vojnami vyprodukujeme?

*Americká armáda je najväčším svetovým producentom skleníkových plynov
https://www.armadnymagazin.sk/2019/06/15/americka-armada-je-najvacsim-svetovym-producentom-sklenikovych-plynov/

 

‘Kapitalismus’ je len súhrnný názov pre naše morálne nastavenie v materiálnych aspektoch spoločnosti.

Ak úprimne chceme prestať zabíjať sami seba aj s našou planétou, je načase prehodnotiť svoje morálne hodnoty ako aj dôvod našej existencie…

Ďalšie Tiborove blogy:
facebook.com/tibor.moravcik/notes?lst=1073769325%3A1073769325%3A1503496116