Prinášam druhú časť príspevku vitamínu C s popisom o jeho premenách a nežiaducich účinkoch v našom tele. Tento umelý vitamín predstavuje každý rok vynikajúci zisk pre farmaceutické spoločnosti a to vďaka ľuďom, ktorý nepoznajú jeho druhú stránku. Preto mojim cieľom je informovať ľudí o jeho skutočnej pravde lebo toto klamstvo raz musí skončiť. Aj keď sa to zdá pre väčšinu ľudí neuveriteľné, lebo mnoho rokov nás vychovávali lekári a farmácie, o prospešnosti vitamínových doplnkov, tak zrejme ešte potrvá dlhá doba, kým populácia vystúpi z tohto klamlivého kruhu. Nehoráznosť spočíva hlavne v ich citácií, že „každý by mal užívať vysoké dávky doplnkových vitamínov na zachovanie si svojho zdravia lebo z prirodzenej stravy nie je šanca dosiahnuť optimálnu hladinu“. Tento obrovský klam sa roky šíri spomedzi ľudí. V skutočnosti telo nevyhnutne potrebuje len prírodné formy a hlavne v malých koncentráciách. Žiadny prirodzený vitamín nemá dlhú trvácnosť, pretože rýchlo podliehajú k oxidácií. Len umelé produkty v pilulkách vydržia značne dlhú dobu vďaka zásahom laboratórnych metód. Spomeniem len to, že od čias evolúcie človeka sme nikdy nepotrebovali žiadne náhradné vitamíny a sme tu.
PRIRODZENÉ POTRAVINY POZOSTÁVAJÚ: zo skutočného vitamínu C – tvoreným vonkajším antioxidačným obalom, ktorý chráni celý komplex a zároveň podporuje jeho vstrebávanie. Ďalej s obsahom vitamínom K potrebný na zrážanie krvi a ostatné dôležité zlúčeniny akým je vitamín P (bioflavonoidy) na posilnenie celého cievneho systému, vďaka ktorému sú cievy pevnejšie a odolnejšie. S enzýmov predstavuje hlavne tyrozinkináza, aktivátor nadobličiek a nachádza sa tu aj organická meď.
SYNTETICKÝ VITAMÍN C (KYSELINA ASKORBOVÁ): pozostáva iba zo samotnej syntetickej kyseliny askorbovej (syntetický antioxidant, so schopnosťou prooxidantu).
Povedať, že kyselina askorbová je vitamín C, je ako pozerať sa na koleso a hovoriť, že je to auto – je to len malá časť automobilu. Prirodzená strava obsahuje veľký komplex s prítomnosťou všetkých synergických faktorov, ktoré dodávajú pravému vitamínu C jeho účinnosť.
Kyselina askorbová je syntetický izolát, pôsobí ako slabší antioxidant a predstavuje iba 1/10 stavu pôvodnej potravinovej báze vitamínu C. Vonkajší obal, tzv. ochranca všetkých ostatných synergistov v molekule vitamínu C, ktorý je zdrojom potravy, pôsobí syntetický iba samostatne bez vzájomnej symbiózy s ďalšími prvkami, ktoré majú byť prirodzene prítomné. Aby vykonávali biochemickú aktivitu v ľudskom organizme je nutná potreba celého prítomného komplexu, ktorý vytvorí len príroda. Chemicky syntetizované molekuly vitamínu C sú vyrobené v laboratóriu za pomoci kukuričného sirupu, kukuričného škrobu, často geneticky modifikovaného kukuričného cukru a kyseliny sírovej. Kyselina askorbová je KYSELINA. Čo znamená, že kyseliny sú v organizme korozívne, teda poškodzujú molekuly. Veľké dávky nie sú dobre tolerované a môžu dráždiť žalúdok a jeho tráviacu výstelku. Neustále podnecujú dráždivosť tela, aby sa tejto nežiaducej látky zbavilo. Kyselina askorbová zabíja patogény, a preto mnohí považujú kyselinu askorbovú z krátkodobého hľadiska za prospešnú. Problém je v tom, že je nediskriminačný, čo znamená, že zabíja nielen zlé baktérie, ale zabíja aj prospešné baktérie a prírodné probiotiká v organizme. Teda tí, čo slepo veria v jeho pozitívnej účinnosti voči infekciám, má skôr opačný efekt. V prípade dlhodobého užívania, zapríčiní úplné vyčerpanie ostatných vitamínov, aby nahradili živiny chýbajúce falošným vitamínom. Presne povedané, dôjde k vytesneniu prírodného vitamínu umelým, ale bez žiadneho účinku. Zistilo sa, že je antagonistom vápnika, medi, mangánu a zinku. V lekárňach bežne zakúpite produkty s obsahom týchto všetkých antagonistov. Nechápem prečo neustále trh ponúka ľuďom tieto odporujúce zložky, ktoré v tele narušia bežné biochemické procesy. Syntetický vitamín C má schopnosť vyčerpať organizmus z dôležitých živín, ako je meď, a negatívne ovplyvniť produkciu ceruloplazmínu. Ceruloplazmín je hlavným proteínom prenášajúcim meď v krvi a okrem toho hrá úlohu v metabolizme železa. Tiež dokáže blokovať vstrebávanie železa s výsledkom anémie a zvýšeniu oxidačného stresu. Vysoké dávky C vedú k nerovnováhe a nedostatku vitamínu P (bioflavonoidy). Zlým negatívom je, že ovplyvňujú tvorbu obličkových kameňov u ľudí citlivých na oxaláty. Kyselina askorbová sa v črevách rozkladá na oxaláty a kyselinu šťaveľovú. Kyseliny šťaveľové sa viažu so sodíkom a draslíkom, čo môže viesť k ďalším zdravotným rizikám. Kyselina šťaveľová je tiež antagonistom vápnika. Teda spolu nespolupracujú tak ako by mali. Vápnik sa viaže na kyselinu šťaveľovú, aby neutralizoval túto toxickú kyselinu, a preto je vápnik pre svoje bežné použitie v tele nedostupný. Vitamín C sa ukladá v nadobličkách. Pretože je kyselina askorbová kyslá, tak vo veľkých dávkach a hlavne pri dlhodobom používaní má potenciál tieto nadobličky spáliť.
Na očistu oxidačného poškodenia je potrebný negatívny oxidačno redukčný potenciál (ORP). Nakoľko kyselina askorbová má pozitívny oxidačno redukčný potenciál, nikdy nemôže nahradiť potravinový vitamín C bez ohľadu na množstvo! Potraviny s vysokým obsahom vitamínu C majú navyše vysokú kyslíkovú radikálovú absorpčnú kapacitu. Izolovaná umelá kyselina askorbová má iba in vitro a žiadne in vivo antioxidačné účinky. Nebolo možné presvedčivo preukázať, že vyšší príjem syntetického vitamínu C má antioxidačný klinický prínos. Navyše sa v organizme sám stáva prooxidant, čím sa mení na radikál. Prečo by ľudia mali brať doplnkovú syntetickú kyselinu askorbovú, keď NIE JE dokázané, že má antioxidačné účinky na človeka? Jednoducho ho nebrať.
Bez ohľadu na to, koľko izolovanej kyseliny askorbovej človek užíva perorálne nikdy nenasýti plazmatické alebo tkanivové hladiny vitamínu C podstatne viac, ako je možné dosiahnuť konzumáciou dostatočného množstva prirodzených potravín obsahujúcich vitamín C. Nikdy nebude mať negatívny oxidačno redukčný potenciál, čím nemá schopnosť odstrániť radikály, tak ako naturálny vitamín C. Nikdy nebude disponovať bojaschopnou kapacitou voľných radikálov a nemá ani podporujúce potravinové faktory.
Na záver spomeniem, že naturálny vitamín C bude vždy prospešný a plne funkčný v porovnaní s jeho umelým náprotivkom. Jeho antioxidačná aktivita je vysoká a hlavne biologická dostupnosť a vstrebateľnosť, čo jeho umelý bratranec nikdy nedosiahne. Chýbajúce prirodzené komponenty mu túto funkciu sťažujú. Neposkytuje žiadny obranný účinok, či už v protekcií voči kardiovaskulárnym a infekčným ochoreniam. Nikdy sa nebude využívať tak, ako je vitamín C v normálnej strave.
VŽDY TO BUDE SYNTETIKUM!!!
Obrázok poukazuje rozdiel v chemickej štruktúre medzi umelým a prírodným vitamínom C. Ďalej si môžete všimnúť dva kruhy nad chemickou štruktúrou. Jeden je tmavší a druhý svetlejší. Svetlejší komplex je prírodný, čo je dôkazom prítomných prírodných dôležitých zlúčenín, ktoré vitamín C podporia, aktivujú a hlavne napomôžu v jeho využiteľnosti. V pestrej strave je vždy s nimi dodávaný. Tmavší komplex je na tieto zložky úplne prázdny, čím sa stáva umelý vitamín C ZBYTOČNÝ.