Utopický a realistický kapitalizmus

V našej spoločnosti existuje (či už zámerne, alebo náhodne) zamotanie pojmov (newspeak).
Dnes sa zamyslím nad pojmom ‘kapitalizmus’.

Podľa niektorých teoretikov je kapitalizmus definovaný troma charakterovými črtami:
– voľný trh
– nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva
– výrobné prostriedky v súkromnom vlastnení

Tieto definície kapitalizmu sú chybné, lebo nezodpovedajú realite ako kapitalizmus v skutočnosti funguje. Vytvárajú utopistickú predstavu a očakávania.
Teoretický utopický kapitalizmus podľa týchto teórii nikdy neexistoval a pochybujem že by mohol existovať. Je utopistickejší ako teoretický komunizmus (bo ten aspoň existoval v kmeňovom spoločenstve a p[prežili sme v ňom drvivú časť existencie ľudstva).

1. Nie je v záujme kapitálu vytvárať ‘voľný trh’. Kapitál má záujem vytvoriť čo najväčší zisk. A to sa mu darí ovládnutím čo najväčšej časti trhu, preto sa prirodzene snaží tvoriť monopol. Tohto cieľu dosahuje často všemožnými prostriedkami, ovládnutie štátu a ničenie konkurencie pomocou štátnych reštrikcií je bežný spôsob.

2. Nedotknuteľnosť súkromného vlastníctva sa týka najmä mocných. Keď sa však mocní kapitalisti snažia získať súkromné vlastníctvo slabších, tento princíp je bežne potláčaný.
Vidíme to napríklad pri okrádaní zeme pôvodných obyvateľov Ameriky.
https://www.facebook.com/watch/?ref=saved&v=991039875795041
Taktiež na dnešnej snahe korporácií, ktoré sa snažia si privlastniť vlastníctvo strednej triedy:
“Do roku 2030 nebudete nič vlastniť a budete z toho mit radosť” Klaus Schwab.

3. Prečo by v kapitalizme nemohli byť výrobné prostriedky vlastnené družstvami? V kapitalizme môžu byť výrobné prostriedky vlastnené aj obcami, štátom (Štátny kapitalizmus. Čínske štátne korporácie bežne fungujú na dnešnom kapitálovom trhu).

Podľa princípu Occamovej britvy sa držme najjednoduchšej definície:
‘Kapitalizmus je vláda kapitálu.’
A kapitál je vlastníctvo tela druhej osoby, životného priestoru druhej osoby, či veci ktoré užíva druhá osoba. Zväčša za účelom kapitálového výnosu.
Viac: https://synergeticum.info/osobne-a-sukromne-vlastnictvo/

Ak definícia nezodpovedá realite je chybná. To nie realita je chybná keď nezodpovedá chybnej definícii (ako sa domnievajú niektorí ‘myslitelia’)!
Podobne ako keď prídeme s chybnou definíciou gravitácie, predmety neprestanú byť priťahované k zemi!