Prinášam Vám ďalší príspevok o vitamíne C, ktorý z chemického hľadiska poukazuje na rozdiely medzi umelým a prírodným variantom. Chemici dosiahli najväčší úspech pri tvorbe syntetického vitamínu C (kyseliny askorbovej). Lenže v ľudskom tele táto zložka účinkuje úplne inak, ako prírodný vitamín C. Veľmi dlhú dobu sa rozpráva o tom, ako má syntetický vitamín C „rovnakú absorpciu ako prírodný“. Ak by tieto látky mali rovnakú vstrebateľnosť, museli by vykazovať chemickú zhodu. Verte mi, že sa nedá vôbec vyrobiť prírodný vitamín C a nikdy to ani nebude možné. Ktorákoľvek vitamínová zložka predávaná v pilulkách, tabletách alebo kapsulách, nie je prírodného charakteru a všetky majú umelý pôvod.
Vitamín C sa v tele vstrebáva aktívnym transportom aj jednoduchou difúziou. Aktívny transport závislý na sodíku, predstavujú transportéry označované ako SVCT a hexózové transportéry GLUT. SVCT1 a SVCT2 importujú vitamín C cez plazmatickú membránu. GLUT1 a GLUT3 sú dva transportéry glukózy a prenášajú iba vitamín K vo forme kyseliny dehydroaskorbovej. Kyselina dehydroaskorbová (viď obrázok) je bunkami efektívne absorbovaná. Nachádza sa v plazme, tkanivách a za normálnych podmienok má nižšiu koncentráciu, pretože ju bunky rýchlo redukujú na askorbát. Zdá sa, že SVCT v našom organizme predstavuje dominujúci systém pre transport vitamínu C. SVCT2 sa podieľa na transporte vitamínu C takmer v každej bunke, okrem červených krviniek, pretože počas ich dozrievania strácajú transportérové proteíny SVCT. Transport vitamínu C sprostredkovaný kanálom SVCT2 je pre život nevyhnutný. Vitamín C v prirodzených podmienkach (ovocie, zelenina a pod.), sa do nášho tela dostáva spolu s ďalšími potrebnými zložkami (flavonoidy), ktoré jeho vstrebávanie uľahčujú. Navyše stále nie je jasne dokázané, prečo sa syntetické vitamíny moc dobre neabsorbujú. Pamätajte, že umelé vitamíny z rôznych doplnkov nezlepšujú Vaše zdravie ako tie, ktoré sa konzumujú z potravy. Umelé vitamíny predstavujú klam na spotrebiteľov, ktorý sa dlhodobo realizuje.
Kyselina askorbová je síce silný antioxidant, ale pôsobí aj ako prooxidant. Tým napomáha tvorbe radikálov, čo má za následok ešte vyšších hodnôt vedúce k poškodeniu buniek. Okrem toho vďaka enzýmovej oxidácií tvorí z L – kyseliny askorbovej – askorbyl-radikál, ktorý odoberá elektróny ostatným molekulám za vzniku ďalších radikálov, čím prispieva k oxidačnému stresu. Preto by sa mali prísne sledovať hodnoty pacientov, ktorý podstupujú aplikáciu vysokej dávky vnútro žilového vitamínu C, aby nedošlo k zhoršeniu liečebného procesu. Samotný vitamín C zvyšuje absorpciu železa z potravín, čo vedie k potenciálnym zdravotným problémom. Vaše telo vďaka nemu dokáže absorbovať obrovské dávky železa, čím vytvára veľmi intenzívny oxidačný stres za vzniku ďalších voľných radikálov – Fentonovou reakciou (H2O2 + Fe2+ → HO· + OH− + Fe3+). Výsledkom je poškodenie ciev a riziko ochorenia srdca. Pri vysokých koncentráciách vitamínu C sa zhoršuje funkcia obličiek a zvyšuje sa vznik tvorby kameňov. Injekčná aplikácia vitamínu C, by mala byť daná u pacientov vykazujúce veľmi nízke hodnoty sprevádzané klinickými príznakmi, kde nie je u nich možné perorálne podanie. Na prevenciu voči prechladnutiu a chrípke nemá žiadny vplyv. Rovnako aj nemá vplyv na liečbu už vzniknutej vírusovej alebo bakteriálnej infekcií. Imunitný systém sa zosilňuje a zdokonaľuje, len pri stretnutí s antigénom.
Syntetický vitamín C (kyselina askorbová) sa vyrába chemicky v laboratóriu, tak že sa skombinuje kukuričný škrob a kyselina sírová. Následne vznikne biely prášok, ktorí sa plní do nádob a je predávaní ako vitamín C. Porovnajte si to s autom, ktorý by sa predával bez motora, alebo bez sedadiel. V takom prípade ho nemožno nazývať autom. Mnoho ľudí konzumuje vysoké dávky umelého vitamínu C v domnení, že pre svoje zdravie robia výbornú vec. Syntetická kyselina askorbová Vás OCHUDOBŇUJE o veľmi dôležité živiny (napr. meď a železo). Dokonca Vás okráda aj o prirodzený vitamín C, čo môže viesť k zdravotným problémom. Prírodný vitamín C sa NEDÁ získať a uchovávať, pretože podlieha rýchlej oxidácií, ako aj za prítomnosti svetla s následnou degradáciou. Má veľmi krátku životnosť. Preto ešte raz podotýkam, že neexistuje žiadny spôsob, ako ho uchovávať a predávať v rôznych pilulkách, tabliet a práškoch. To všetko čo nám lekárne a obchodné siete ponúkajú je UMELÉ. Dobrá vec je tá, že prírodný vitamín C sa nachádza skoro všade.