VITAMÍN D – TVORÍTE HO AJ POČAS ZIMY

V tomto stručnom príspevku Vám popíšem o tom, ako to je s vitamínom D a ako každý z Vás je v mylnej predstave, že počas zimných období si ho netvoríte. Túto vetu využívajú každé farmaceutické reklamy a dokonca aj mnoho lekárov. Pravda je iná. Viac v článku:
Nemusíte žiadne obavy o tom, že počas zimy si nevytvára Vaše telo, konkrétne koža potrebný vitamín D. V prípade nízkej hladiny (ktorá sa dá zistiť krvným testom) musíte trpieť iným ochorením, ktorý tento vitamín znemožňuje resp. ak ide o poruchu vstrebávania aj pri jeho dostatočnej koncentrácií v plazme. Ako som dávno spomenul. Čo je to vitamín D. Slovo vitamín je pre neho zlý názov. V skutočnosti ide o hormón, teda sprvoti o prohormón. V chémií to znamená, že prohormóny sú zlúčeniny, z ktorých sa tvoria hormóny. V zimných mesiacoch predstavujú ruky a tvár najbežnejšími oblasťami pokožky, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu. Tieto miesta úplne postačia na tvorbu potrebného vitamínu D. Či už slnko je pod mrakom alebo v zime, keď to slnko nie je až tak silné sa tento potrebný vitamín v tele tvorí neustále. Prečo? Lebo slnečné žiarenie je prúd fotónov, ktoré dopadajú na našu biosféru. Značná časť je zachytená v atmosfére – ozóne. Iba malá časť je po celý rok prepúšťaná ku všetkému živému. A nakoľko je fotónov počas dňa hojne (inak by bola tma), tak produkcia vitamínu D neustále prebieha. Teda, naše telo bude prirodzene produkovať vitamín D počas celého roka, každý deň za účasti dôležitého fotónu. Nedajte sa zmiasť farmaceutickým ťahom, že počas zimy si musíte aplikovať umelý a neúčinný vitamín D. Okrem produkcie za pomoci svetla, ho denne prijímate v pestrej strave. Najviac je zastúpený v rybách napr. ryby – losos, sardinky, oleje z rybej pečene, potom mäso, vaječný žĺtok, mlieko a mliečne výrobky, kvasnice, rastlinné tuky, oleje a kakao. Výhodou tohto vitamínu je, že sa varením nepoškodí. Nemusíte tak prechádzať na surovú stravu, aby ste si zabezpečili jeho dostatok. Čo sa týka umelého vitamínu D, tak ten v porovnaním placebom nemá žiaden prínos a dokonca zvyšuje mieru zlomenín. Zvyčajná predpísaná dávka je vo väčšine krajín 800 až 1000 jednotiek za deň (tj 24 000 až 30 000 jednotiek za mesiac). Aplikácia dávky v rozmedzí 40 000 až 60 000 jednotkách za mesiac sa vitamín D účinne stáva nebezpečnou látkou. Tiež sa jedná o veľký farmaceutický marketing. Veď načo ho brať, keď ho je hojne v potrave a hlavne nám ho dáva samotné slnko vystavením v časovom rozmedzí 15–40 minút. Len zvýšte pozornosť na pleťové krémy. Rôzne druhy pleťových krémov môžu mať v sebe aj opaľovacie zložky, ktoré znižujú produkciu vitamínu D až o 98%. Tak milé dámy opatrne s kozmetikou počas roka.
Na záver len toľko, že nemusíte mať žiadne obavy, že si vitamín D počas zimy netvoríte. Doteraz ľudia v tom žijú a slepo veria, že je to pravda. Každé UV žiarenie vytára vitamín D. Dokonca UVA preniká hlbšie cez epidermis a dermis, kde aktivuje jeho tvorbu. Čiže každý foton z UV začne jeho výrobu. Už vyše 500 miliónov rokov trvá tento proces a nikdy sme nepotrebovali žiadne nezmyselné doplnky. Jeho vzácny nedostatok je možné vykompenzovať tak, že sa vystavíte počas dňa slnku alebo stravou. Aj pri zamračení Vám úplne stačí 40 minútová prechádzka. Len ako som vyššie uviedol, človek musí mať vzácnu poruchu hlavne v jeho vstrebávaní. Umelé doplnky nemajú dostatočné vstrebávanie bunkami, lebo im chýbajú mnoho ďalších zlúčenín, ktoré pôsobia ako cheláty, čím napomáhajú využiteľnosť. Syntetické doplnky musia prechádzať zložitými biochemickými cestami, kde sa veľká časť ani nevyužije. A najhoršia vec spočíva v jeho predávkovaní. Veľké dávky prijímané každým dňom Vám dokážu vážne poškodiť obličky a vyradiť ich funkciu. Tak ako nadmerné dávky vitamínu C, ktorý dokáže priam obličky spáliť, tak aj rada ďalších umelých vitamínových doplnkov túto schopnosť majú. V štúdiách sa zistilo, že ich nadmerná konzumácia môže vyvolať kardiovaskulárne, nefrologické a onkologické ochorenia. Preto prosím opatrne.