VITAMÍNOVÉ DOPLNKY = NANIČ

V tomto článku Vám chcem ukázať, ako to s umelými vitamínmi je a ako ste farmáciami klamaný. Možno u niektorých ľudí tento príspevok vyvolá pobúrenie alebo nedôveru, ale chémia je pravdivá.
Dlhé roky sme počúvali, že užívanie vitamínových doplnkov chráni naše zdravie. Lenže pravda je iná. Sú to zbytočne vyhodené peniaze a naše telo z nich nemá úžitok. Kľudne si môžeme byť na 100% istý, že osoby, ktoré požívajú umelé vitamny nie sú zdravší ako ostatný. To znamená, že vitamíny neprinášajú placebo výhody. Neexistuje žiadny placebo efekt, pretože sa neočakáva, že sa nejaký konkrétny zdravotný problém zlepší. Ďalšou zjavnou možnosťou je, že placebo nezaberá, ak si ich podáva sám. Inými slovami, placebo efekt je vo svojej podstate spoločenským javom, kedy boľavé miesto dieťaťa zmierňuje bozk jeho matky alebo sa pacientova choroba zlepšuje pomocou liekov predpísaných lekárom. Ide o to, že zodpovednosť za problém preberá iná osoba. Vitamíny môžu teda poskytnúť informácie o účinku placeba, aj keď ho neprodukujú.
Na rozdiel od mnohých liekov sa vitamíny javia ako všeobecne neškodné. Ak užívanie akejkoľvek pilulky môže odblokovať placebo efekt, užívatelia vitamínových doplnkov sa môžu javiť ako menej zraniteľní voči bežným chorobám. Multivitamíny sú len veľkým biznisom. Doplnkové spoločnosti zarábajú ročne na tržbách milióny peňazí. Prečo by sme mali užívať nejaké umelé vitamíny, keď ich máme dostatočné množstvo v strave.
Predstavím hlavné body o ich neúčinnosti:
1. Vitamíny vyskytujúce sa v prirodzenej strave sú naviazané aj na ďalšie zlúčeniny, ktoré uľahčujú vstrebávanie. Syntetické to nedokážu.
2. Organizmus is prísne reguluje optimálne hladiny vitamínov a ostatné nadbytočné sú vylúčené močom alebo stolicou.
3. VITAMÍN C nefunguje voči infekcií vírusom a baktériám. Je to antioxidant. V syntetickej forme má ťažkú skoro až nulovú absorpciu a vysoké hladiny (nad 500mg) umelého vitamínu C môže časom ublížiť a z antioxidantu sa mení na prooxidant, čo je voľný radikál. Jeho nedostatok je veľmi vzácne, pretože sa vyskytuje úplne všade a predstavuje najväčší marketing farmaceutických spoločností.
4. VITAMÍN A je rovnako ťažko absorbovateľný a dokáže byť vo vysokých hladinách nebezpečný. U fajčiarov sa zaznamenal výskyt rakoviny pľúc o vyše 18%. Častý prísun tohto vitamínu sa kumuluje v pečeni čo vyúsťuje do cirhózy a ťažkého poškodenia tkaniva. A aby nebolo toho málo, tak denný príjem cca 1,5 mg vedie k oslabeniu a zníženiu kostnej hmoty za vzniku osteoporózy.
5. VITAMÍN B – všetky vitamíny tejto skupiny sú v lekárňach syntetické. Niet ďalej čo dodať.
Názvy prírodných (aktívnych) vitamínov B:
Tiamín (B1): tiamínpyrofosfát; Tiamíntrifosfát
Riboflavín (B2): Riboflavín-5-fosfát; Flavínový mononukleotid (FMN)
Niacín (B3): nikotínamid (adenín dinukleotid)
Kyselina pantoténová (B5): pantetín
Pyridoxín (B6): Pyridoxal-5-fosfát
Kyselina listová: Kyselina listová; 5-metyltetrahydrofolát
Kobalamin (B12): metylkobalamín; Adenosylcobalamin
Cholín: fosfatdlcholín
6. VITAMÍN D – Umelý vitamín D neposkytuje žiadne výhody v porovnaní s placebom a dokonca sa zvyšuje aj miera zlomenín. Zvyčajná predpísaná dávka je vo väčšine krajín 800 až 1000 jednotiek za deň (tj 24 000 až 30 000 jednotiek za mesiac). Aplikácia dávky v rozmedzí 40 000 až 60 000 jednotkách za mesiac sa vitamín D účinne stáva nebezpečnou látkou. Tiež sa jedná o veľký farmaceutický marketing. Veď načo ho brať, keď ho je v potrave a hlavne nám ho dáva samotné slnko.
7. VITAMÍN E – Syntetické výrobky vitamínu E sa používajú v lacnejších doplnkoch ako DL-alfa tokoferol. Absolútne nepreukazuje preventívny účinok proti rakovine a s kombináciou selénu sa preukázal zvýšený výskyt rakoviny prostaty u mužov. Teda, je úplné zbytočné ho užívať.
8. VITAMÍN K – Poznáme K1 a K2. K1 sa nachádza v rastlinách, obilninách, ovocí, orechy, mliečne výrobky, oleje, margaríny, ryby, jahňacina, kura, vajcia, teda ho prijímame denne. Je dôležitý na zrážaní krvi. K2 je produkovaný črevnými baktériami priamo v našom tele a má dôležitú úlohu pri metabolizme a mineralizácie kostí. Pomáha zabudovať do kostí vápnik, pomáha pri bunkovom raste a metabolizme bunkovej cievnej steny. Načo brať syntetický keď ho máme dostatok a naše črevné baktérie ho vyrábajú. Umelý má ťažkú vstrebateľnosť, pretože mu tiež chýbajú ostatné zložky. Navyše, vysoké dávky vitamínov dokážu spôsobiť rakovinu a kardiovaskulárne ochorenia.
V stručnosti na záver uvediem, že tieto látky sú hlavným terčom farmaceutického marketingu. Je smutné, že lekári a lekárnici Vám neustále snažia nahovárať o ich účinnosti a prosperite a ľudia utrácajú zbytočné peniaze. Treba konzumovať prirodzenú pestrú stravu s dostatkom ovocia a zeleniny a hlavne čistú vodu. Žiadne sladené nápoje a 100% džúsy , na ktorých je nápis obohatený vitamínom. Tieto nápoje sú pasterizované a vitamíny úplne zničené. Preto ich musia dodávať len v syntetickej podobe, ktoré sú nanič.