Internetom sa dosť často šíria informácie, že vírus SARS-CoV2 nebol nikdy izolovaný. Nedávno to odvysielala aj TV SLOVAN, kde bolo spomenuté, že vírus nebol izolovaný a bola by možnosť dôkazu vírusu pomocou Kochových postulátov.
Kochove postuláty boli predstavené v roku 1890. Sám Koch uznal, že postuláty majú určité výnimky a pre mnohé mikróby spôsobujúce ochorenia neboli stanovené. Pre COVID-19 boli preukázané moderné kritériá, ktoré potvrdzujú, že vírus spôsobuje ochorenie. Ak sa vrátime Kochovým postulátom tak, píšem NIE pretože to má mnoho zábran.
Robert Koch navrhol „postuláty“ na samom začiatku modernej medicíny a nástupu konceptu nákazy. V tom čase sa zdalo, že zapadajú do bežných prenosných chorôb. (Pamätajte, že v tom čase vírusy neboli vôbec pochopené alebo nikdy neboli izolované).
Organizmus sa musí nachádzať u ľudí s týmto ochorením a zároveň absentovať u ľudí bez tohto ochorenia.
Organizmus musí byť schopný kultivácie z tkanív alebo iných vzoriek od postihnutého jedinca v laboratóriu. Ak je organizmus postihnutý zdravým človekom, musí chorobu spôsobiť.
Organizmus musí byť opäť vypestovaný z tohto druhého jedinca.
Ale keď sa naše chápanie zlepšovalo o zložitých spôsoboch šírenia chorôb, Kochove postuláty nie vždy zapadali. Mnoho infekčných agensov samo o sebe nestačí na vyvolanie choroby. Niektorí prechádzajú do latentnej fázy, keď nie je žiadna choroba, a možno nikdy nebudú. HIV / AIDS sa nehodí, pretože je to retrovírus a v podstate „zmizne“. Asymptomatické infekcie, ako je Covid19, tiež celkom nesedia; vieme, že najmenej polovica infikovaných osôb nie je v čase testovania symptomatická a že niektorí nikdy nie sú symptomatickí, ale aj napriek tomu môžu prenášať pôvodcu.
Nižšie Vám prinášam ako bola izolácia uskutočnená:
Od symptomatických pacientov sa odobrali vzorky výteru z nosohltanu a orofaryngu. Spúta sa použili na detekciu SARS-CoV-2 pomocou reverznej transkriptázy RT- PCR. RNA bola extrahovaná z klinických vzoriek pomocou mini súpravy vírusovej RNA QIAamp Viral RNA. Pre pochopenie, Sada QIAamp Viral RNA Mini Kit zjednodušuje čistenie vírusovej RNA z bez bunkových telesných tekutín pomocou rýchlych kolón alebo vákua. Vírusová RNA sa špecificky viaže na membránu QIAamp oxidu kremičitého a čistá vírusová RNA sa eluuje buď vodou alebo pufrom dodaným so súpravou.
Vírus bol izolovaný z vyššie uvedených vzoriek odobratých z nasofaryngu a orofaryngu. Orofaryngeálne vzorky sa riedia s prenosovým médiom obsahujúci nasofaryngeálne tampóny a antibiotiká durov Nystadin, penicilín-streptomycín. Po 1 hodinovej inkubácií pri teplote 4 ° C sa vzorky naočkujú na Vero bunky. Naočkované bunky Vero sa kultivovali pri 37 ° C, 5% CO2 v 1 x Dulbeccovom modifikovanom Eaglovom médiu (DMEM) doplnenom 2% fetálnym hovädzím sérom a penicilínom-streptomycínom. Replikácia a izolácia vírusu sa potvrdzuje prostredníctvom cytopatických účinkov, detekcie génov a elektrónovej mikroskopie. Po naočkovaní Vero buniek vzorkami sa pozorovali v 24-hodinových intervaloch. Cytopatické účinky boli sledované od 3 dní po inokulácii. Na 4 deň malo viac ako 80% buniek cytopatické účinky. Replikácia vírusu bola potvrdená pomocou RT-PCR v reálnom čase s RNA extrahovanou z bunkového kultivačného média. Štruktúra vírusu v cytoplazme 3-denných buniek po inokulácii sa skúmala elektrónovou mikroskopiou. Pozorovala sa morfológia špecifická pre koronavírusy. Veľkosť častíc vírusu sa pohybovala v rozmedzí 70–90 nm a vírus bol pozorovaný v širokom rozmedzí intracelulárnych organel, najmä vo vezikulách.
Plné sekvenovanie genómu plne ukazuje, že vírusový genóm vykazuje sekvenčnú homológiu viac ako 99,9% s podobnými vírusmi, ktoré boli izolované od pacientov z iných krajín, napríklad z Číny. Sekvenovaná homológia izolátov SARS-CoV-2 sa porovnala s inými známymi koronavírusmi, ako SARS-CoV a MERS-CoV. Homológia s bat CoV (bat-SL-CoVZC45), SARS-CoV ( AY278741 ) a MERS-CoV ( JX869059) bolo 89,1%, 77,5% a 50%.
Čo sa týka purifikácie, tak vírus sa čistil pomocou ultracentrifugácie s gradientom hustoty sacharózy. Rozruší sa v prítomnosti detergentu a tepelne sa deaktivuje. Celý vírusový lyzátový antigén sa môže použiť na vývoj diagnostických testov na detekciu vírusových protilátok v ľudskom sére alebo plazme. Môže sa tiež použiť na testovanie antivírusových zlúčenín, vývoj nových vakcín, vykonávanie základného výskumu a tiež ako diagnostická referencia pre komunitu verejného zdravia. SARS-CoV-2, predtým známy ako nový koronavírus z roku 2019 (2019-nCoV), spôsobuje pandemické ochorenie COVID-19.
Na obrázku máte vírusovú časticu SARS CoV2 zobrazenú v elektrónovej mikroskopií v laboratóriu NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML). Spoločnosť prevádzkovaná Národným ústavom pre alergie a infekčné choroby, uskutočňuje výskum patogénov, ako je ebola, výskum priónov a intracelulárnych patogénov napr. Coxiella burnetti a Francisella tularensis. Vo februári 2020 sa v RML zhromaždili snímky SARS-CoV-2 v elektrónovom mikroskope.