Aj v tomto článku Vám prinášam o ďalšom potrebnom vitamíne, ktorý je pre náš život dôležitý. Lenže farmaceutický priemysel nám ponúka trošku inú formu, ktorá je síce trochu podobná prírodnému, ale v chemických reakciách je to už o inom. Viac v článku:
Vitamín B12 alebo pod názvom kobalamín, významne prispieva k tvorbe krviniek odborne hematopoéze, syntéze myelínov a epiteliálneho tkaniva. Nakoľko ide o koenzým, predstavuje hlavnú zložku metabolizmu mastných kyselín, uhľohydrátov a nukleových kyselín. Jeho nedostatok môže spôsobiť vážne príznaky vrátane únavy, poškodenia nervov, zažívacích problémov a neurologických problémov, ako sú depresie a strata pamäti.
Vitamín B12 je odvodený z dvoch zdrojov: kyanokobalamín alebo metylkobalamín, ktoré sú takmer identické a obsahujú kobaltový ión. Každý z nich má však na kobaltový ión pripojenú inú molekulu. Zatiaľ čo metylkobalamín obsahuje metylovú skupinu, kyanokobalamín obsahuje molekulu kyanidu. Bežná forma v doplnkoch je syntetická forma – kyanokobalamín. Táto zložka sa v prírode vôbec NENACHÁDZA a syntetizuje sa len v laboratóriách. Jeho metabolizmus zanecháva po sebe zvyšky kyanidu, ktoré telo musí vylúčiť (aj 48 hodín a viac). Ale žiadne obavy, že by to Vášmu organizmu spôsobilo problémy, pretože ide o veľmi nízke hodnoty. Kyanid aj tak prijímame v malom množstve z potravín napr. špenát a mandle. Obsiahnutý je aj v látkach, ktoré znečisťujú životné prostredie. Akurát sa nežiaduce symptómy môžu vyskytnúť u ľudí s ochorením obličiek. Aj keď sa množstvo kyanidu považuje za toxikologicky nevýznamné, človek ho musí odstrániť a detoxikovať. Ďalej je treba zredukovať kobalamín na použiteľný oxidačný stav +1 a potom kobalamín enzymaticky premeniť na jednu z dvoch metabolicky aktívnych foriem koenzýmu. Nedostatok výživy, defekty enzýmov a patologické zmeny v tkanivách môžu prispieť k zníženiu schopnosti tela dosiahnuť syntézu aktívnych foriem vitamínu B12 z CN-Cbl – kyanokobalamín.
Alternatívnu cestou je prírodná forma vitamínu B12 tzv. metylkobalamín. Vitamín B12 reguluje spolu s kyselinou 5 – metyl-terahydrofolovou (folát) remetyláciu homocysteínu na I-metionín a následnú tvorbu S-adenosylmetionínu, ktorý je nevyhnutný pre väčšinu biologických metylačných reakcií vrátane metylácie myelínu, neurotransmiterov a fosfolipidov. Metylkobalamín s metylovou skupinou je schopný pôsobiť ako donor metylu pre tieto reakcie. Stručne povedané metylkobalamín B12 nemusí na premenu na formu koenzýmu používať v tele žiadne zdroje. Nie je potrebné riešiť toxický odpad. Syntetické formy musia byť samotne metylované. Teda kyanokobalamín sa v tele musí premeniť na metylkobalamín. Tento chemický krok u značnej väčšiny ľudí je veľmi obmedzený. Kyanokobalamín má krátky čas zotrvania a skoro všetko ho vylúčite. Prírodný sa v organizme udržuje dlhšie.
Na záver: Metylkobalamín MeCbl je prírodný B12 a Kyanokobalamín (CNCbl) je syntetikum. Toxický účinok kyanokobalamínu je síce nevýznamný, ale v niektorých prípadoch môže znížiť ba až zastaviť schopnosť syntézy na aktívne formy B12. Pomalšie je aj využitie. Prírodný metylkobalamín je rýchlejšie absorbovaný ako syntetický kyanokobalamín. Príroda je jedinečná a originálna.