VITAMÍNY, MINERÁLY A ICH ANTAGONISTICKÝ VZŤAH:
Vitamíny a minerály plnia v našom tele dôležité funkcie. Aby mohli tieto elementy správne fungovať, musíte mať v prvom rade správnu rovnováhu výživných látok. Mnoho živín pracuje synergicky, takže nedostatok jednej sa prejaví v nedostatku druhej a naopak. Ostatné výživné látky sú antagonisti (protichodné – odporujúce), preto je potrebné dávať pozor pri ich doplňovaní, aby ste nemali negatívny vplyv na absorpciu a zároveň na celý metabolizmus. U niektorých párov minerálov a vitamínov je rovnováha chúlostivá, keď určité páry v niektorých situáciách zlepšujú funkciu toho druhého, iné sa zase odporujú.
Prinášam Vám stručný prehľad základnými živinami, ktoré sa medzi sebou odporujú, teda sú antagonisti:
1. VITAMÍN A – ODPROCA S VITAMÍNOM E a K:
Vitamín E – Vyššie hladiny vitamínu A môžu znížiť sérové hladiny vitamínu E .
Vitamín K – Vitamín A inhibuje syntézu vitamínu K2 črevnými baktériami, interferuje s pečeňovým účinkom vitamínu K a negatívne zasahuje do jeho vstrebávania.
2. VITAMÍN B1 – ODPORCA S VITAMÍNOM B6:
Vitamín B6 – B6 dokáže inhibovať biosyntézu tiamínu.
3. VITAMÍN B2 – ODPORCA S VÁPNIKOM:
Vápnik – môže tvoriť chelát s riboflavínom, čo značne znižuje absorpciu riboflavínu.
4. VITAMÍN B6 – ODPORCA S VITAMÍNOM B1 a B9, ZINOK:
Vitamín B1 – Vitamín B6 dokáže inhibovať biosyntézu tiamínu.
Vitamín B9 – Vitamín B6 zvyšuje spotrebu folátov.
Spolu s vitamínom B12 a s vitamínmi B9 a B6 zlepšuje hladiny homocysteínu, z ktorých vysoké hladiny súvisia s kardiovaskulárnymi chorobami, tvorbou trombínu a neurodegeneráciou.
Zinok – Vysoká hladina vitamínu B6 môže zvýšiť hladinu zinku a zhoršiť jeho funkciu.
5. VITAMÍN B9 (FOLÁT) – ODPORCA S VITAMÍNOM B6, B12 a ZINOK:
Vitamín B6 – Vitamín B6 zvyšuje spotrebu folátov.
Vitamín B12 – Príjem vitamínu B9 zvyšuje spotrebu B12, pretože obaja zohrávajú hlavné úlohy v metylačnom cykle. Nedostatok môže zvýšiť hladinu homocysteínu, čo súvisí s vyšším rizikom demencie, Alzheimerovej choroby, kardiovaskulárnych chorôb a megaloblastickú anémiu .
Zinok – Príjem B9, môže znížiť absorpciu zinku tvorbou chelátu.
6. VITAMÍN B12 – ODPORCA S VITAMÍNOM C a B9:
Vitamín C – Vo vodnom roztoku môže vitamín C degradovať B12, najmä ak je prítomný B1 a meď.
Vitamín B9 – Užívanie B9 zvyšuje spotrebu B12, pretože obaja zohrávajú kľúčové úlohy v metylačnom cykle. Nedostatok môže zvýšiť hladinu homocysteínu, čo súvisí s vyšším rizikom demencie, Alzheimerovej choroby, kardiovaskulárnych chorôb a megaloblastickú anémiu.
7. VITAMÍN C – ODPORCA S B12, MEĎ, ŽELEZO a SELÉN:
Vitamín B12 – Vo vodnom roztoku môže vitamín C degradovať B12 , najmä ak je prítomný B1 a meď.
Meď – Vysoká hladina vitamínu C inhibuje absorpciu medi, a to zvýšením absorpcie železa, ktorý je antagonistom medi.
Železo – Nadbytok vitamínu C zvyšuje riziko preťaženia železom.
Selén – Premieňa seleničitan sodný na elementárny selén, ktorý inhibuje absorpciu, ale iba vtedy, ak sa doplnky užívajú nalačno.
8. VITAMÍN D ODPORCA S VITAMÍNOM A a E:
Vitamín A – Vysoké hladiny vitamínu A znižujú absorpciu vitamínu D o 30 percent.
Vitamín E – Už stredná hladina vitamínu E významne znižuje absorpciu vitamínu D o 17 percent.
9. VITAMÍN E – ODPORCA S VITAMÍNOM A, D, K a ŽELEZOM:
Vitamín A – Vitamín A znižuje črevnú absorpciu vitamínu E v závislosti od dávky. Vysoké hladiny beta karoténu môžu znížiť sérové hladiny vitamínu E.
Vitamín D – Vitamín D znižuje črevnú absorpciu vitamínu E v závislosti od dávky.
Vitamín K – Metabolity dokážu inhibovať aktivitu vitamínu K, preto zvýšte opatrnosť pri ich užívaní. Vyššie dávky vitamínu K, tiež zabraňujú črevnej absorpcii vitamínu E.
Železo – Železo interferuje s absorpciou vitamínu E.
10. VITAMÍN K – ODPORCA S VITAMÍNOM A, D a E:
Vitamín A – Toxicita pre vitamín A inhibuje syntézu vitamínu K2 črevnými baktériami a interferuje s pečeňovým účinkom vitamínu K. Vitamín A inhibuje črevnú absorpciu vitamínu K.
Vitamín D – Inhibuje črevnú absorpciu vitamínu K.
Vitamín E – Inhibícia aktivity vitamínu K, preto zvýšte opatrnosť pri ich užívaní. Vitamín E dokáže inhibovať črevnú absorpciu vitamínu K.
1. VÁPNIK – ODPORCA SO ŽELEZOM, HORČÍKOM, MANGÁNOM, FOSFOROM, SODÍKOM a ZINKOM:
Železo – Vysoké hladiny vápnika krátkodobo znižujú absorpciu nehemového železa. Dávkovanie vápnikom a železom výrazne znižujú sérové hladiny zinku.
Horčík – Vysoká hladina vápnika znižuje hladinu horčíka v tkanivách a vedie k jeho nedostatku. Negatívne je ovplyvnená aj absorpcia. Dávkovanie horčíka môže znížiť absorpciu vápnika, najmä u pacientov s ochorením obličkových kameňov.
Mangán – Mangán a vápnik súťažia o absorpciu.
Fosfor – Vysoká hladina vápnika znižuje absorpciu fosforu. Ideálny pomer fosforu k vápniku je 1: 1. Preukázalo sa, že vyššie hladiny pomeru fosforu k vápniku poškodzujú zdravie kostí u ľudí a ošípaných.
Sodík – Prebytok sodíka zvyšuje vylučovanie vápnika, čo sa môže odzrkadliť na kostiach.
Zinok – Vysoké hladiny vápnika znižujú absorpciu a celkovú rovnováhu zinku. Vyššia hladina zinku má zase vplyv na absorpciu vápnika. Nedostatok zinku znižuje hladinu vápnika v sére a jeho vstup do buniek a zvyšuje hladinu parathormónu. Dávkovanie vápnikom a železom výrazne znižuje sérové hladiny zinku.
2. HORČÍK – ODPORCA S VÁPNIKOM, ZINKOM a FORSFOROM:
Vápnik – Vysoká hladina vápnika znižuje hladinu horčíka v tkanivách a vedie k jeho nedostatku. Negatívne je ovplyvnená aj absorpcia. Dávkovanie horčíka môže znížiť absorpciu vápnika, najmä u pacientov s ochorením obličkových kameňov.
Zinok – Vysoký obsah zinku (142 mg / deň) znižuje absorpciu horčíka.
Fosfor – Spolu s vápnikom dokáže fosfor znížiť absorpciu horčíka v črevách.
3. FOSFOR – ODPORCA S VÁPNIKOM a HORČÍKOM:
Vápnik – Vysoká hladina vápnika znižuje absorpciu fosforu. Ideálny pomer fosforu k vápniku je 1: 1. Preukázalo sa, že vyššie hladiny pomeru fosforu k vápniku poškodzujú zdravie kostí u ľudí a ošípaných.
Horčík – Spolu s vápnikom môže fosfor znížiť absorpciu horčíka v črevách.
4. SODÍK – ODPORCA S VÁPNIKOM:
Vápnik – Prebytok sodíka zvyšuje vylučovanie vápnika. Vysoký obsah sodíka znižuje minerálnu hustotu kostí.
5. MEĎ – ODPORCA S VITAMÍNOM C, ŽELEZOM, MOLYBDÉNOM, SELÉNOM a ZINKOM:
Vitamín C – Vysoká hladina vitamínu C inhibuje absorpciu medi, zvýšením absorpcie železa, ktorý je antagonistom medi.
Železo – Meď a železo súťažia o absorpciu, takže vysoká hladina jedného z nich môže viesť k nedostatku druhého.
Molybdén – Molybdén interaguje s meďou viazanou na bielkoviny v bunkách aj mimo nich a môže dokonca odstraňovať meď z tkanív, takže nadbytok molybdénu prispieva k nedostatku medi. Molybdén sa môže použiť aj na liečbu problémov spojených s nadmerným obsahom medi, ako je napríklad Wilsonova choroba. Antagonistický vzťah medzi meďou a molybdénom môže prispieť k diabetickým komplikáciám.
Selén – Pri konzumácii nízkej až normálnej hladiny selénu vyšší príjem medi znižuje jeho absorpciu. Nerovnováha pomeru selénu a medi môže prispieť k oxidačnému stresu.
Zinok – Zinok inhibuje absorpciu medi, čo môže viesť k jeho nedostatku. Vysoký pomer medi k zinku zvyšuje oxidačný stres.
6. ŽELEZO – ODPORCA S VITAMÍNOM E, VÁPNIK, MEĎ, MANGÁN a ZINOK:
Vitamín E – Železo narúša vstrebávanie vitamínu E.
Vápnik – Vysoké hladiny vápnika znižujú absorpciu nehemového železa. Dávkovanie vápnikom a železom výrazne znižujú sérové hladiny zinku.
Meď – Meď a železo súťažia o absorpciu, takže vysoká hladina jedného z nich môže viesť k nedostatku druhého.
Mangán – Vysoká hladina mangánu inhibuje absorpciu železa v závislosti od dávky a naopak.
Zinok – Nehemové železo a zinok súťažia o absorpciu. Dávkovanie vápnikom a železom výrazne znižujú sérové hladiny zinku.
7. MANGÁN – ODPORCA S VÁPNIKOM a ŽELEZOM:
Železo – Vysoká hladina mangánu inhibuje absorpciu železa v závislosti od dávky a naopak.
Vápnik – Mangán a vápnik súťažia o absorpciu.
8. MOLYBDÉN – ODPORCA S MEĎOU:
Meď – Molybdén interaguje s meďou viazanou na bielkoviny v bunkách aj mimo nich a môže dokonca odstraňovať meď z tkanív, takže nadbytok molybdénu prispieva k nedostatku medi. Molybdén sa môže použiť aj na liečbu problémov spojených s nadmerným obsahom medi, ako je napríklad Wilsonova choroba. Antagonistický vzťah medzi meďou a molybdénom môže prispieť k diabetickým komplikáciám.
9. SELÉN – ODPORCA S VITAMÍNOM C a MEĎ:
Vitamín C – Vitamín C premieňa seleničitan sodný na elementárny selén, ktorý inhibuje absorpciu, ale iba vtedy, ak sa doplnky užívajú nalačno.
Meď – Pri konzumácii nízkej až normálnej hladiny selénu vyšší príjem medi znižuje jeho absorpciu. Nerovnováha pomeru selénu a medi môže prispieť k oxidačnému stresu.
10. ZINOK – ODPORCA S VITAMÍNOM B6, B9, VÁPNIKOM, MEĎ, ŽELEZO a HORČÍK:
Vitamín B6 – Vysoké hladiny B6 môžu zvyšovať spotrebu zinku. Chronický a akútny nedostatok B6 zvyšuje absorpciu zinku v čreve, ale hladiny zinku v sére sa znižujú. Výsledkom je zhoršenie jeho využitia.
Vitamín B9 – Dávkovanie vitamínom B9, sa môže znížiť absorpcia zinku tvorbou chelátu.
Vápnik – Vyšší príjem vápnika znižuje absorpciu zinku. Vysoká hladina zinku môže mať vplyv na absorpciu vápnika. Nedostatok zinku znižuje hladinu vápnika v sére a jeho vstup do buniek. Užívanie vápnika a železa výrazne znižuje sérové hladiny zinku.
Meď – Meď inhibuje absorpciu zinku a môže viesť k jeho nedostatku. Vysoký pomer medi k zinku zvyšuje riziko oxidačného stresu.
Železo – Nehemové železo a zinok súťažia o absorpciu. Dávkovanie vápnika a železa výrazne znižuje sérové hladiny zinku.
Horčík – Vysoký obsah zinku (tj. 142 mg / deň) znižuje absorpciu horčíka.
Mnoho lekárov a rôznych poradcov na výživu Vám istotne radia, aby ste sa dávkovali umelými vitamínmi a minerálmi, ale ich antagonizmus Vám nik nepovie. Rovnako Vám nik nepovie to, že umelé vitamíny vykazujú inú chemickú štruktúru ako prírodné a musia byť naviazané na iné prírodné zložky, aby mali výbornú absorpciu a funkciu. Preto buďte opatrní, ak sa už radi dávkujete umelými doplnkami.